Pogoda na tydzień 1-7.02.2021 - mróz utrzyma się do środy, zima wróci w weekend [PROGNOZA]

2021-02-01 15:15 PAP Rafał Wróblewski
Pogoda na tydzień 1-7.02.2021 - mróz utrzyma się do środy, zima wróci w weekend [PROGNOZA]
Autor: Marcin Kaminski/East News Pogoda na tydzień 1-7.02.2021 - mróz utrzyma się do środy, zima wróci w weekend [PROGNOZA]

Do środy będzie utrzymywała się zimowa aura; w środę i w czwartek na zachodzie i w centrum będziemy mieli chwilową wiosnę, ale od piątku należy się spodziewać powrotu zimy - poinformował PAP rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Dodał, że szczególnie w najbliższych dniach kierowcy będą musieli uważać, ponieważ na drogach będzie ślisko.

Pogoda na tydzień 1-7.02.2021 - mróz utrzyma się do środy, zima wróci w weekend. W rozmowie z PAP synoptyk IMGW przekazał orientacyjną synoptyczną prognozę pogody na pierwszy tydzień lutego. W poniedziałek należy się spodziewać kontynuacji zimowej aury. Będzie dużo słońca w całym kraju, tylko na północy będą chmury i słabe opady śniegu - powiedział Walijewski. Podkreślił, że w poniedziałkowy poranek było mroźnie i były stacje, które wskazywały -19 stopni Celsjusza - szczególnie w południowo-zachodniej części kraju. W ciągu dnia będzie maksymalnie od -7 st. C na wschodzie do -4 st.C w centrum i około 0 st. C na krańcach zachodnich - podał.

Noc z poniedziałku na wtorek będzie jeszcze mroźna, szczególnie na wschodzie, gdzie będzie około -15 st. C, w centrum od -8 st. C do -6 st. C, najcieplej nad morzem -3 st. C. To jest ostatnia noc taka bardzo chłodna i mroźna - poinformował. 

[dalsza część prognozy pod wideo]

Ogromne opady śniegu w Przemyślu

Pogoda w Polsce 1-5.02.2021 [poniedziałek-piątek]

Synoptyk wskazał, że we wtorek będzie pochmurnie, a na wschodzie i północy kraju należy się spodziewać opadów śniegu. W pozostałej części kraju prognozuje się opady deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu lub mżawki powodującej gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od -3 st. C na Podlasiu do 3 st. C na Dolnym Śląsku - powiedział. Noc z wtorku na środę będzie już cieplejsza, ponieważ od zachodu napływa do nas cieplejsze powietrze na tyle, że na Śląsku, Małopolsce i Podkarpaciu będą temperatury dodatnie do około 1 stopnia. Na Suwalszczyźnie będzie jeszcze chłodno, gdzie temperatura minimalna wyniesie od -7 st. Celsjusza - dodał Grzegorz Walijewski.

Zaznaczył, że w środę i czwartek należy się spodziewać wyraźnego ocieplenia w całym kraju. Tylko na północnym wschodzie utrzyma się zimowa pogoda z opadami śniegu. Opadów śniegu i deszczu ze śniegiem należy się spodziewać również na wybrzeżu i Pomorzu, natomiast w pozostałej części kraju opadów deszczu. Temperatura w nocy będzie od -9 st. C na północnym wschodzie, około -2 st. C, 0 st. C w centrum, do 3 st. C na południu i południowym zachodzie. Natomiast w dzień temperatura maksymalna wyniesie od -4 st. C na północnym wschodzie, do 4 st. C w centrum i aż 7 st. C na południowym zachodzie - podkreślił synoptyk.

 Walijewski ostrzegł, że w nocy z czwartku na piątek ponownie wróci ochłodzenie. Na Suwalszczyźnie i Podlasiu będzie silny mróz do -15 st. C, w centrum -6 st. C, a najcieplej w Małopolsce ok. 1 st. C. 

Pogoda w Polsce 6-7.02.2021 [sobota, niedziela]

Od piątku do niedzieli utrzyma się podział na zdecydowanie chłodniejszy północny wschód Polski i dużo cieplejszą resztę kraju. Będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady śniegu. Temperatura w nocy spadnie do -17 st. C na Podlasiu, -5 st. C w centrum i -1 st. C na południu. Natomiast temperatura maksymalna w dzień od -8 st. C na północnym wschodzie, -4 st. C w centrum, do 3 st. C na południu i południowym zachodzie - tłumaczył rzecznik IMGW.

Poinformował również, że w związku ze zmianami temperatur w tym tygodniu będzie ślisko na drogach. Opady, które będą występowały w kraju w najbliższym czasie będą marznące. W dzień temperatury będą dodatnie, natomiast im bliżej wieczora temperatury będą spadać, przez co będzie ślisko na drogach. Kierowcy muszą uważać - podkreślił.

Dodał, że gdzieniegdzie w kraju należy spodziewać się w tym tygodniu mgieł ograniczających widoczność do 300 metrów. Dla kierowców ten czas będzie ciężki - ostrzegł. (PAP)

Najnowsze