Pierwszy dzień zimy 2017: Przesilenie zimowe, najkrótszy dzień i najdłuższa noc to nie jeden dzień

2017-12-21 22:16

Pierwszy Dzień Zimy 2017 - kiedy jest i co oznacza? Wszystkiego o przesileniu zimowym dowiecie się na ESKA.pl

Pierwszy Dzień Zimy 2017 przywitał nas 21 grudnia. O tym wyjątkowym dniu nie zapomniała wyszukiwarka Google, która przygotowała specjalne zimowe Doodle. Zastanawiacie się o co chodzi z pierwszym dniem zimy? Szczegóły wyjaśniamy na ESKA.pl. Należy pamiętać, że pierwszy dzień zimy to także przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku.

Pierwszy dzień zimy 

Pierwszy dzień zimy kalendarzowej i astronomicznej to nie zawsze ten sam dzień. Wypadają w pobliżu, ale czasem układ ciał niebieskich wyprzedza albo spóźnia się względem kalendarza.

Pierwszy dzień zimy 2017

Przesilenie zimowe w 2017 roku wypadło 21 grudnia. Jednak nie zawsze tak jest. Data pierwszego dnia zimy zmienia się w zależności od tego czy dany rok jest przestępny. Dokładnie od 22 czerwca dzień jest krótszy, a noc z sekundy na sekundę coraz dłuższa. Finał, czyli w naszym przypadku najkrótszy dzień w roku 2017 wypada 22  grudnia. Ile będzie trwał? Wyliczono, że w Polsce najkrótszy dzień w roku będzie trwał ok. 7 godzin i 10 minut na Przylądku Rozewie. Z kolei na południu kraju mieszkańcy dniem będą cieszyć się ok. 8 godzin i 13 minut.

Najnowsze