Pharrell Williams i Robin Thicke skazani. Za co zapłacą muzycy?

2018-12-14 11:17

Sprawa Pharrella Williamsa i Robina Thicke ciągnęła się od 2015 roku. Teraz dobiegła końca. Za co zostali skazani muzycy?

Blurred Lines - pamiętacie hit Pharrella Williamsa i Robina Thicke z 2013 roku? Podbił on serca wielu słuchaczy, co pokazuje chociażby pokaźna suma wyświetleń na Youtube. Teledysk do utworu zebrał ich ponad 554 mln. Okazuje się jednak, że piosenka nie do końca została stworzona przez duet...

Shape of You z historycznym rekordem! Ed Sheeran z wielkim sukcesem!

Pharrell Williams i Robin Thicke skazani

W 2015 roku, spadkobiercy Marvina Gaye'a skierowali do sądu pozew przeciwko Williamsowi i Thicke. Rodzina wokalisty uważała, że Blurred Lines jest plagiatem piosenki Got To Give It Up z 1977 roku. Muzykolog, który został powołany przez sąd ustalił, że oba utwory łączy aż 8 elementów. Podobnie brzmiały klawisze i instrumenty perkusyjne, linie basu, hook czy też skala wokalu. Oba utwory według niego brzmią bardzo podobnie. W 2015 roku został wydany wyrok, w którym autorzy Blurred Lines zostali oskarżeni o plagiat. Muzycy mieli zapłacił 7,3 mln dolarów rodzinie Gaye'a. Dodatkowo, połowa wpływów z piosenki miała pójść na konto spadkobierców Marvina.

Blurred Lines jak Got to Give It Up

Robin Thicke poprosił sąd o nowy proces. Prośba ta została jednak odrzucona. Tak samo jak ta, wniesiona przez rodzinę Marvina. Prosiła ona o zaprzestanie sprzedaży i wykorzystywania utworu. W kwietniu 2017 roku, Thicke i Williams próbowali udowodnić, że zarówno feeling jak i groove, nie powinny być brane pod uwagę w sprawie o plagiat. Argumentowali to tym, że inspirowanie się utworem to nie to samo, co bezmyślne kopiowanie. Sąd odrzucił wnioski.

Blurred Lines plagiatem

Ostatnio zapadł ostateczny wyrok, po tym jak obie strony doszły do porozumienia. Pharrell Williams, jego wydawca oraz Robin Thicke muszą wspólnie zapłacić 2,8 mln dolarów rodzinie Gaye'a. Thicke dodatkowo zobowiązał się do zapłaty 1,7 mln dolarów odszkodowania, a Williams - 350 tys. dolarów. Rodzina Gaye'a będzie w przyszłości otrzymywać również 50% zysków jakie będzie przynosić utwór Blurred Lines.


 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze