Pharrell Williams i Robin Thicke - plagiat nie będzie kosztował ich tak dużo

2015-07-16 17:44
Pharrell Williams
Autor: print screen YouTube Pharrell Williams w klipie do Blurred Lines

Pharrell Williams i Robin Thicke - plagiat nie pozbawi ich majątku? Czas na ciąg dalszy afery plagiatowej związanej z piosenką Blurred Lines. Decyzja sądu zaskoczyła wszystkich - szczegóły sprawy na ESKA.pl 

Pharrell Williams i Robin Thicke zatrzymają w kieszeniach 2 miliony dolarów. O tyle obniżono kwotę zadośćuczynienia, które artyści mają zapłacić za plagiat. Zamiast 7,4 milionów muzycy będą musieli wyrzucić na stół 'jedyne' 5,3 milionów dolarów. Ale o co chodzi? Tym, którzy o aferze plagiatowej słyszą po raz pierwszy spieszymy z przypomnieniem. Otóż rodzina wokalisty Marvina Gaye'a złożyła pozew przeciwko Pharrellowi Williamsowi i Robinowi Thicke'owi, oskarżając muzyków o skopiowanie linii melodycznej, pochodzącej z 1977 roku, piosenki Got To Give It Up. Motyw muzyczny miał być wykorzystany przez współczesnych artystów w kawałku Blurred Lines. W marcu tego roku sąd w Los Angeles uznał Pharrella i Robina winnymi skopiowania linii melodycznej wspomnianej piosenki. Muzykom grodziła kara finansowa w wysokości 7 milionów dolarów. Podczas ostatniego posiedzenia sędziowie zadecydowali o obniżeniu kary do 5,3 milionów dolarów. Warto dodać, że właśnie tyle zarobiła piosenka Blurred Lines, która była hitem 2013 roku. 

Do kogo trafią pieniądze za plagiat Blurred Lines?

5,3 miliona dolarów, czyli odszkodowanie za plagiat, trafi do kieszeni rodziny zmarłego w latach 80-tych muzyka Marvina Gaye'a. Poza tym spadkobiercy wokalisty otrzymają prawo do połowy zysków, pochodzących z opłat licencyjnych, jakie pobierze się przy przyszłym odtwarzaniu utworu. Trzeba przyznać, że jest to bolesna kara. 

Blurred Lines to plagiat? Muzycy się nie zgadzają!

Muzycy w sprawie plagiatu Blurred Lines nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Robin Thicke już teraz zapowiedział apelację, bo jak twierdzi za sukcesem przeboju Blurred Lines nie stoi piosenka Gaye'a. Czy uda mu się przekonać sędziów do swojej linii obrony? Będzie to ciężkie zadanie. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę tłumaczenia Robina Thicke, który przed sądem zeznał, że podczas pisania Blurred Lines miał problemy w małżeństwie. Osobiste niepowodzenia sprawiły, że często sięgał po alkohol i zażywał środki przeciwbólowe. Będąc odurzony "nieświadomie" użył fragmentu innej piosenki we własnym utworze. Hm.... No cóż, pozostaje nam życzyć autorom hitu Blurred Lines powodzenia w sądowych potyczkach. 

Dla porównania wstawiamy poniżej kawałek Marvina Gaye'a, który zdaniem sądu został skopiowany przez Pharrella Williamsa i Robina Thicke. Czy słyszycie podobieństwo? 

 

Pharell Williams i Robin Thicke na Blurred Lines zrobili jednym słowem Gruby Interes. Podobnie, jak waj kuzyni, którzy musząc poprowadzić rodzinny pub, robią z niego... klub ze striptizem! Zobacz teraz:

Zobacz to video online, za darmo i legalnie >> 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze