Pamiętacie ten hit sprzed 13 lat? Jeśli tak, to znak, że jesteście starzy!

i

Autor: ROBYN BECK/AFP/EAST NEWS Pamiętacie ten hit sprzed 13 lat? Jeśli tak, to znak, że jesteście starzy!

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

Pamiętacie ten hit sprzed 13 lat? Jeśli tak, to znak, że jesteście starzy!

2024-02-25 14:03

5 lipca 2011 roku na muzycznym rynku pojawił się jeden z największych hitów XXI wieku. Nie od razu jednak stał się międzynarodowym hitem na ogromną skalę. Artyści pół roku musieli czekać aż ktoś dostrzeże ich utwór i zadebiutują z nim na najwyższych miejscach światowej listy hitów. Później, jak już singiel został zauważony, to grany był dosłownie wszędzie - od galerii handlowych, wszystkie rozgłośnie radiowe na świecie, po wesela.

Są takie utwory, o których zapominamy od razu. O wielu z nich pamiętamy przez kilka miesięcy, bo przez ogromną ilość wydawanych w tygodniu utworów po prostu te najmniej chwytliwe wymazują się z naszej świadomości. Przyznajcie, że najbardziej i z największym sentymentem wraca się do numerów wydanych 10, 20, a nawet 30 i 40 lat temu. Być może właśnie dlatego, że kiedyś artyści rzadziej wydawali piosenki i nie pojawiało się ich jednego dnia po kilkaset. Miały szansę bardziej utkwić w pamięci. My swoją drogą dbamy o to byście byli na czasie z tymi najlepszymi nowościami i w każdy piątek, sobotę oraz niedzielę prezentujemy wam te najlepsze premiery w ramach New Music Weekend. 5 lipca 2011 na muzycznym rynku pojawił się utwór, którego potencjał również wyczuliśmy. Pokochaliście singiel "Somebody That I Used To Know", pod którym podpisuje się duet Gotye & Kimbra. Wykonawcy określani mianem "one-hit-wonder" wydali kawałek, który dał im rozpoznawalność i zapewne pieniądze wystarczające do końca życia.

Te odkrywcze hity mają 20 lat! Pamiętacie wszystkie?

Somebody That I Used To Know - piosenka

Piosenka "Somebody That I Used To Know" początkowo nie miała łatwo. Choć oficjalna premiera odbyła się 5 lipca 2011, to singiel stał się ogromnym hitem dopiero na początku 2012 roku. 21 stycznia zadebiutował na liście Billboard Hot 100, czyli w Stanach Zjednoczonych, gdzie spędził 59. tygodni. Na szczycie wylądował dopiero 28 kwietnia. Proces akceptacji tej piosenki przez słuchaczy był bardzo długi. Zresztą tak też było w Wielkiej Brytanii. Zadebiutował w styczniu 2012, a w oficjalnym zestawieniu sprzedaży spędził 63. tygodnie. Pięć razy wylądował na szczycie. W Radiu ESKA utwór zadebiutował na antenie 5 stycznia 2012 roku.

Warto dodać, że "Somebody That I Used To Know" było numerem 1 również w takich krajach jak: Australia, Austria, Belgia, Kanada, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Izrael, Włochy, Meksyk, Holandia, Polska, Rumunia, Szkocja, Słowacja, Szwecja, czy odległa Wenezuela. Dosłownie cały świat pokochał trzeci singiel Gotye z płyty Making Mirros. Na 55. dorocznej ceremonii rozdania nagród Grammy, w 2013 roku, utwór "Somebody That I Used to Know" zdobył dwie nagrody Grammy za najlepszy popowy występ duetu/grupy i nagranie roku. Do końca 2012 roku stała się najlepiej sprzedającą się piosenką tego roku z 11,8 milionami sprzedanych egzemplarzy, plasując się wśród najlepiej sprzedających się cyfrowych singli wszechczasów.  Aktualnie wyprzedza takie hity, jak "Hello" Adele, "All of Me" Johna Legenda, "Just The Way You Are", Bruno Marsa, czy "Bad Romance" Lady Gagi. Singiel natomiast nieco gorzej sprzedał się niż numery "Lean On" od Major Lazer, "7 Rings" Ariany Grande, "Happy" Pharrella, czy "TikTok Keshy" i "Blurred Lines" Robina Thicke.

Somebody That I Used To Know - kontrowersje

Ballada "Somebody That I Used To Know" utrzymana jest w średnim tempie 129 uderzeń na minutę i co ciekawe nie jest to oryginalna kompozycja. Artyści postanowili wykorzystać sample z piosenki "Seville" Luiza Bonfa z jego albumu Luiz Bonfá Plays Great Songs (1967). Krytycy zaczęli się doszukiwać również innych podobieństw. Porównywali kompozycję do utworów Stinga, Petera Gabriela, czy amerykańskiego zespołu Bon Iver.

Somebody That I Used To Know - nieznane fakty

Piosenka "Somebody That I Used To Know" stała się hitem kilka miesięcy po premierze, co zaskoczyło samych wykonawców. To jednak już wiecie! A czego możecie nie wiedzieć o jednym z największych hitów wszechczasów? Oto 6 nieznanych faktów i ciekawostek:

  • Inna wokalistka: początkowo utwór miała śpiewać dziewczyna Gotye. Artysta sprawdzał swoją partnerkę, Tash Parker, ale nie zdecydował się użyć jej wokali w numerze. Sam później żartował mówiąc "to duże szczęście, że to się nie udało". Odkrył talent Kimby i postanowił poprosić ją o użyczenie swojego głosu.
  • Prawdziwy geniusz: Gotye w całości jest autorem piosenki "Somebody That I Used To Know". To do niego trafia 100 procent zysku z utworu. Zapewne prosząc o sampel numeru "Seville" od razu rozliczył się z rodziną Luiza Bonfy.
  • Proces powstawania: Gotye w rozmowie z Sound on Sound opowiedział, jak tworzył jeden z największych hitów w historii. "Pisanie było procesem stopniowym i liniowym. Zacząłem od sampla Luiza Bonfy, potem znalazłem perkusję, a potem zacząłem pracować nad tekstem i melodią oraz dodałem chwiejną melodię z samplem gitary. Zrobiłem sobie przerwę i kilka tygodni później wróciłem do sesji i zdecydowałem się na progresję akordów refrenu, napisałem melodię refrenu i połączyłem to z dźwiękami takimi jak łacińska pętla i niektóre dźwięki perkusji i fletu, które dalej wypełniły przestrzeń. W tym momencie uderzyłem w ścianę z cegieł. Pomyślałem: 'To jest całkiem niezłe, jak mogę szybko dojść do końca?' i próbowałem podejmować leniwe decyzje, aby dokończyć piosenkę. Rozważałem powtórzenie refrenu, przejście instrumentalne, zmianę tempa lub tonacji, rozważałem nawet dokończenie utworu po pierwszym refrenie. Ale nic nie wydawało się wystarczająco mocne. Tak więc trzecia sesja polegała na napisaniu kobiecej roli i zmianie perspektywy.
  • Znaczenie utworu: kawałek powstał na bazie doświadczeń artysty, jakie miał podczas zrywania związku. 
  • Wyciek: przed oficjalną premierą teledysk wyciekł na stronę internetową Take 40 Australia .
  • Miliardy wyświetleń: 1 listopada 2022 wideo osiągnęło 2 miliardy wyświetleń i 13 milionów polubień na YouTube. Teledysk do "Somebody That I Used to Know" został uznany za numer 1 w corocznym odliczaniu Rage Fifty.