Nowa matura - od kiedy? Jakie zmiany czekają maturzystów?

2022-07-05 10:39
Matura
Autor: MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS

Na ten dzień czekali wszyscy maturzyści. 5 lipca poznaliśmy oficjalne wyniki matur 2022. I choć nie brakuje głosów rozczarowania, to zdecydowana większość uczniów jest zadowolona z uzyskanych rezultatów. Egzamin maturalny 2022 był jednak ostatnim w takiej formule. Nowa matura stanie się faktem już w przyszłym roku. Jakie zmiany czekają zdających?

Spis treści

  1. Nowa matura - od kiedy?
  2. Matura 2023 - zmiany

Od kiedy nowa matura? Odpowiedź na to pytanie jest jedną z najczęściej wyszukiwanych w dniu 5 lipca. Tego dnia maturzyści, którzy w maju przystąpili do egzaminu maturalnego, poznali oficjalne wyniki. Pierwsze opinie dają do zrozumienia, że matura 2022 wypadła lepiej niż zeszłoroczna, choć oczywiście nie brakuje też negatywnych reakcji. Na krajowe wyniki matur trzeba jeszcze chwilę zaczekać. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, średnie wyniki poznamy jeszcze tego samego dnia, o godzinie 10:30. Wielu uczniów, którzy mają przed sobą egzamin maturalny, poszukuje informacji dotyczących zmian, jakie ich czekają. Nie jest tajemnicą, że matura 2022 jest ostatnią przeprowadzoną w doskonale znanej uczniom szkół ponadpodstawowych formule. Ministerstwo Edukacji i Nauki od dawna zapowiada reformę, która wejdzie w życie już w 2023 roku. Sprawdźcie, co wiemy. Nowa matura nie będzie mieć przed wami już żadnych tajemnic!

Natsu NIE CHCE walczyć z Lexy Chaplin. Zdradziła powód!

Nowa matura - od kiedy?

Jak oficjalnie wiadomo, nowa formuła matury wejdzie w życie już w 2023 roku. Ma to związek z faktem, że wtedy to do egzaminu dojrzałości przystąpią pierwsi uczniowie kończący czteroletnie, a nie trzyletnie liceum. Przypomnijmy, że wskutek likwidacji gimnazjów w 2019 roku, w szkołach podstawowych obowiązuje system ośmioklasowy, natomiast w liceach czteroklasowy. Wieść o nowej maturze zelektryzowała uczniów. Minister edukacji zapowiedział bowiem, że matura 2023 będzie znacznie trudniejsza.

Matura 2023 - zmiany

Zmiany na egzaminie maturalnym są duże. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiadało je jednak od lat. Do największych zmian należą:

  • zmiana czasu na napisanie egzaminu
  • będzie jawna pula pytań na maturę ustną
  • maturzyści będą losować dwa pytania - jedno z udostępnionej puli, a drugie z puli dostępnej tylko dla egzaminatorów
  • na maturze z polskiego zniknie możliwość wyboru drugiego tematu wypracowania (analiza wiersza)

Więcej o zmianach TUTAJ.

Sonda
Czy zdasz maturę 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze