Noc Świętojańska, a Noc Kupały. Czym się różnią? Kiedy je obchodzimy?

i

Autor: Fot. East News / LUKASZ SOLSKI Puszczanie wianków

Noc Świętojańska a Noc Kupały. Czym się różnią i kiedy je obchodzimy?

2020-06-21 21:18

Czym różni się Noc Świętojańska od Nocy Kupały? To dwa zupełnie inne święta! Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl

Noc Kupały i Noc Świętojańska to święta podobne, a jednak wywodzące się z odmiennych tradycji. Obchodzimy je również w innych terminach, a tylko czasami się ze sobą spotykają. Dlaczego zatem tak często je ze sobą mylimy? Obie noce ściśle związane są z nadejściem lata. Łączą je również niektóre obyczaje jak puszczenie wianków na wodę i palenie ognisk. Kiedy obchodzimy Noc Świętojańską, a kiedy Noc Kupały? Dowiedzcie się jak je odróżnić! 

Pogoda długoterminowa lato 2018 - susze i burze w Polsce! Jaka pogoda w lipcu i sierpniu?

Autor: brak danych

  Pogoda długoterminowa lato 2018 - jaka pogoda w lipcu i sierpniu w Polsce? Takie pytanie zadają sobie osoby, które planują wziąć urlop, by wypocząć w naszym kraju. Za sprawą amerykańskiej prognozy bardzo dokładnie wiemy, jaka jest przewidywana pogoda na lato 2018. Spo

Kiedy jest Noc Świętojańska? 

Noc Świętojańska obchodzona jest zawsze w wigilię Świętego Jana. Jest to obyczaj chrześcijański, który wywodzi się z Nocy Kupały. Powiązana jest ściśle z nadejściem lata. Jedna z legend mówi, że jeśli tej nocy samotnie udamy się do lasu możemy odszukać bardzo rzadki kwiat paproci. Rośnie on tylko wtedy, a jego zdobycie zapewnia szczęście i dobrobyt na długie lata. W 2019 roku Noc Świętojańską obchodzimy w nocy z 23 na 24 czerwca.

Noc Kupały - kiedy jest? Zwyczaje, obrzędy 

Noc Kupały to słowiańskie święto ściśle powiązane z nadejściem lata. Nazywano ją również Sobótką lub Palinocką. Przypada w najkrótszą noc w roku, zazwyczaj jest to 21 lub 22 czerwca. Zgodnie z obyczajem, tej nocy można spotkać swojego przyszłego męża lub małżonkę. Panny wrzucały wianki do wody, a zadaniem kawalerów było je wyłowić. Tańczono wokół ognisk i skakano przez nie, by zostać mentalnie oczyszczonym. W 2019 roku Noc Kupały przypada na 21 czerwca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE