oliwa z oliwek

i

Autor: FreePik

ZDROWIE

Niezwykłe właściwości oliwy z oliwek. Zobacz, dlaczego warto sięgać po nią jak najczęściej

2024-04-22 12:32

Jest nie tylko smaczna, ale także bardzo zdrowa. Oliwa z oliwek to naturalne źródło witalności i urody, a także skuteczne remedium na wiele chorób. Weź przykład z mieszkańców krajów śródziemnomorskich i jedz ją każdego dnia, a twój organizm będzie ci za to wdzięczny. Wyjaśniamy, co kryje się w oliwie z oliwek.

Nie bez powodu oliwa z oliwek od wieków nazywana jest płynnym złotem albo darem od bogów. W starożytnej Grecji drzewa oliwne były świętością, a za ich ścięcie groziła śmierć, w prawie rzymskim za obsadzanie nimi ziemi wymierzano surowe kary. Na szczęście dziś tak surowe restrykcje są już przeszłością, ale drzewa oliwne i produkowana z ich owoców oliwa wciąż jest jednym z najcenniejszych produktów w diecie śródziemnomorskiej. Dlaczego? Ze względu na jej niezwykłe właściwości. Każda złocista kropla to solidna dawka witamin, mikroelementów, kwasów tłuszczowych i antyoksydantów. Co ciekawe, dobroczynne działanie oliwy z oliwek można wykorzystać nie tylko w diecie, ale także w pielęgnacji. Przeczytaj, dlaczego warto mieć ją zawsze na kuchennej półce

Oliwa z oliwek to bogactwo witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych

Oliwa z oliwek to jeden z najzdrowszych tłuszczy roślinnych. Każda jej porcja dostarcza organizmowi magnezu, potasu i fosforu, a także witamin:  A, C, E, D, K oraz witamin z grupy B. Oliwa wymieniana jest często jako najcenniejsze źródło kwasów omega-3 i omega-6. Ich rolą jest przede wszystkim wspieranie układu nerwowego i układu sercowo - naczyniowego, a także troska o wzrok. Zawarte w oliwie antyoksydanty skutecznie chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźniają procesy starzenia komórek.

Naturalne remedium na wiele schorzeń

Badania naukowców potwierdziły, że regularne spożywanie oliwy z oliwek może uchronić nas przed wieloma groźnymi chorobami. Zawarte w niej związki fenolowe oraz witamina E zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów. Po oliwę powinny także sięgać osoby obciążone ryzykiem występowania cukrzycy typu 2. Okazuje się bowiem, że stosowanie jej w kuchni skutecznie reguluje poziom insuliny i zapobiega jej gwałtownym skokom. Ten zdrowy i smaczny tłuszcz przeciwdziała także miażdżycy. Oliwa znacząco zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu jest polecana w profilaktyce zawału serca. Jedząc oliwę wzmacniamy także system immunologiczny, gdyż ma ona działanie antybakteryjne i antywirusowe. Wiedząc to wszystko, trudno zaprzeczyć, że oliwa z oliwek jest prawdziwym eliksirem zdrowia.

Źródło piękna i młodości

Oliwa to także naturalny kosmetyk, który działa zarówno od wewnątrz, odżywiając i nawilżając skórę, włosy i paznokcie, jak i na zewnątrz. Możemy traktować ją jako serum na suche skórki, maskę na połamane kosmyki, a także składnik domowych maseczek i peelingów. Efekt? Mocniejsze pukle, gładka, sprężysta i nawilżona skóra, mocniejsza płytka paznokci. Jeżeli lubisz przygotowywać naturalne mikstury pielęgnacyjne, oliwa z oliwek to doskonała baza dla takich domowych specyfików.

Beszamel - owoce mało znane