Smutne wieści

Nie żyje Donald Sutherland. Gwiazdor filmu "MASH" miał 88 lat

2024-06-20 19:51

W czwartek 20 czerwca świat obiegła smutna wiadomość. W wieku 88 lat odszedł ceniony aktor i producent filmowy kanadyjskiego pochodzenia Donald Sutherland. Na swoim koncie miał wiele niezapomnianych ról oraz honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Donald Sutherland aktor kanadyjskiego pochodzenia, który stał się ikoną kontrkultury dzięki takim filmom jak "Parszywa dwunastka", "MASH", "Klute" i "Nie oglądaj się teraz" nie żyje. Nagrodzony Emmy i Złotym Globem aktor zapadał w pamięci widzów także dzięki znakomitym kreacjom w takich filmach, jak "Zwyczajni ludzie", "Przed metą" czy "Czas zabijania". Donald Sutherland zmarł w czwartek 20 czerwca w Miami po długiej chorobie – potwierdziła Creative Artists Agency (CAA).

Najlepsze seriale ostatnich lat — subiektywna lista TOP10

Donald Sutherland nie żyje. Na koncie miał wiele niezapomnianych ról

Donald Sutherland urodził się 17 lipca 1935 roku w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik. Wychowywał się w Nowej Szkocji. Już w młodości przejawiał zainteresowanie aktorstwem. Mimo częstych chorób, na które zapadał (cierpiał między innymi na gorączkę reumatyczną, zapalenie wątroby i chorobę Heinego-Medina) nie rezygnował ze swojej pasji i z wielkim zaangażowaniem grywał w szkolnych przedstawieniach. Przełom w jego karierze nastąpił w 1967 roku, kiedy zagrał w amerykańsko-brytyjskim filmie wojennym "Parszywa dwunastka".

Przez ponad pół wieku grał w produkcjach najwybitniejszych reżyserów, między innymi u Federico Felliniego, Alana J. Pakuli czy Olivera Stone'a. Aktor wykreował zapadające w pamięć role złoczyńców, antybohaterów, ale także bohaterów romantycznych. Sutherland w 1995 roku zdobył nagrodę Emmy dla aktora drugoplanowego za film HBO "Obywatel X", natomiast w 2006 r. był do niej także nominowany za udział w miniserialu "Dziewczyny z przemytu". Aktor ma na swoim koncie dwa Złote Globy za role drugoplanowe za wspomnianą kreację w "Obywatelu X" oraz za rolę w filmie telewizyjnym z 2002 roku "Na ścieżce wojennej". Co ciekawe, mimo iż na koncie ma ponad 200 ról, nigdy nie został nominowany do nagrody Oscara! Otrzymał jednak honorową statuetkę w 2017 roku za wybitne osiągnięcia i całokształt twórczości. Donald Sutherland ostatnio znów błyszczał na wielkim ekranie, a to dzięki drugoplanowej roli złego Prezydenta Snowa w serii "Igrzyska Śmierci". Widzowie pokochali go za rolę kapitana Benjamina Franklina "Hawkeye" Pierce Jr. w filmie, przez wielu uważanym za najlepszą komedię wszech czasów, "MASH".

Ostatnią kreacją na dużym ekranie Donalda Sutherlanda jest rola Judge'a Laurance'a T. Wrena w dramacie "Miranda's Victim" w reżyserii Michelle Danner. Wystąpił także w miniserialu "Stróżowie prawa: Bass Reeves", który ukazał się na platformie Paramount+.

Donald Sutherland jest ojcem Kiefera Sutherlanda, który jest również popularnym aktorem. Widzowie mogą go znać, choćby z serialu "24 godziny". Kiefer Sutherland również przekazał smutną wiadomość o śmierci ojca za pośrednictwem portalu X.

Z ciężkim sercem zawiadamiam, że zmarł mój ojciec Donald Sutherland. Osobiście uważam, że jest to jeden z najważniejszych aktorów w historii kina. Nigdy nie bał się roli, dobrej, złej czy brzydkiej. Kochał to, co robił i robił to, co kochał. Nie można prosić o nic więcej - napisał Kiefer Sutherland.