Narodowe Święto Niepodległości z bocianem zamiast orła - Google ostrożniejsze!

2017-11-11 23:54
Święto Niepodległości google
Autor: google.com Święto Niepodległości google

Narodowe Święto Niepodległości zostało jak co roku uhonorowane doodlem. Doodle to specjalna grafika w wyszukiwarce Google, która pokazuje daty i osoby najważniejsze dla świata i poszczególnych państw. Ale w 2015 Narodowe Święto Niepodległości w Polsce Google uczciło grafiką z... bocianem. Pomylili bociana z orłem?

Narodowe Święto Niepodległości czyli 11 listopada to święto również w Google. W tym roku na obrazku była polska flaga. Ale 2 lata temu wyszukiwarka narozrabiała, kiedy ozdobiła swoją stronę główną w polskiej wersji specjalnym rysunkiem  - doodlem - ku czci Święta Niepodległości.  Tyle że był na nim nie ptak z naszego godła - orzeł, tylko... BOCIAN!

Narodowe Święto Niepodległości - doodle

Na grafice google na Narodowe Święto Niepodległości widzieliśmy wtedy biało-czerwony napis Google a zamiast drugiego "o" - ptaka. W takim dniu jak Święto Niepodległości spodziewalibyśmy się tam orła ale to... BOCIAN! Skąd taki pomysł?

Twórca doodla Robinson Wood tłumaczy, że inspiracją były jesienne wędrówki bocianów. "Co roku, kiedy zima zbliża się na południową półkulę, bociany ruszają na północ. Ich podróż jest spektakularna. Pokonują tysiące kilometrów, ponad wzburzonymi morzami, ścigając słoneczne lato. Jedna czwarta z nich kończy lot w jednym konkretnym miejscu - w Polsce. Polska, której niepodległość wspominamy co roku w listopadzie, co roku jest domem dla 40 tysięcy par bocianów. To więcej niż gdziekolwiek na świecie. Dziś świętujemy różnorodność, wolność i naturalne bogactwa Polski." Tłumaczenie zawiłe, a wielu Polaków na pewno wolałoby orła w Święto Niepodległości! A może bocian to fajny symbol Polski?

W tym roku Google jest znacznie bardziej zachowawcze - w grafice zamiast zwierzątka znacznie bezpieczniejsza - flaga Polski! 

Narodowe Święto Niepodległości - fakty i ciekawostki o 11 listopada

To że Narodowe Święto Niepodległości obchodzony od 1937 roku jest ważny - wie każdy. Ale czego nie wiecie o 11 listopada? Sprawdźcie

  1. 11 listopada to również Święto Niepodległości w Angoli i Święto Wyzwolenia w Belgii
  2. Narodziny Brzydkiego Kaczątka - w 1843 roku ukazała się drukiem bajka Hansa Christiana Andersena
  3. W 1994 roku na ekrany wszedł film Wywiad z wampirem z Tomem Cruisem
  4. W 1974 roku urodził się Leonardo DiCaprio
  5. W 1988 roku zmarł Jan Himilsbach - aktor znany z Rejsu i innych kultowych filmów polskich

Najnowsze