Najpiękniejsze lasy w Warszawie. Wybierz się tam na spacer

i

Autor: FreePik

WARSZAWA

Najpiękniejsze lasy w Warszawie. Wybierz się tam na spacer i odpocznij od miejskiego zgiełku

2024-04-24 9:07

Choć może na co dzień tego nie dostrzegamy, Warszawa w pełni zasługuje na miano zielonego miasta. Mieszkańcy stolicy mają do dyspozycji liczne parki i skwery, a amatorzy długich spacerów mogą się wybrać do jednego z tutejszych lasów, których łączna powierzchnia wynosi aż 7258 ha. Nie trzeba opuszczać stolicy, żeby znaleźć się na łonie dzikiej natury. Marzysz o spacerze w cieniu leśnych drzew? Te trzy stołeczne lasy koniecznie musisz poznać.

Las Kabacki

Na spacer po tym terenie warto wygospodarować kilka godzin, bo jest naprawdę ogromny. Las Kabacki to największy kompleks leśny na terenie Warszawy. Jego łączna powierzchnia wynosi aż 924,72 ha. Obszar jest bardzo malowniczy i zróżnicowany - tereny zalesione przeplatają się tu z polami uprawnymi, a po stronie wschodniej znajduje się fragment Skarpy Warszawskiej.

Las nie zawsze był własnością stolicy. Do 1938 r. znajdował się w rękach prywatnych i dopiero za sprawą ówczesnego prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego,miasto wykupiło go, by mógł służyć mieszkańcom. W 1980 r. powstał tu rezerwat, którego sieć korytarzy leśnych tworzy doskonałe warunki do bytowania różnych gatunków zwierząt. Szczęśliwcy, którym uda się wstać o świcie, mogą spotkać przechadzające się sarny, przemykające po polach zające oraz wiele gatunków ptaków.

W sezonie letnim tereny Lasu Kabackiego są ulubionym miejscem wypoczynku warszawiaków. Na specjalnie wydzielonym terenie można robić grilla, rozpalać ogniska, organizować pikniki oraz imprezy. 

ZOBACZ TAKŻE: 5 niezwykłych dzieł w Muzeum Narodowym w Warszawie

Obwód Las Sobieskiego

A właściwie cały leśny kompleks, na który składają się trzy tereny leśne: Las Sobieskiego, Las Matki Mojej i Las Olszynka Grochowska. To drugi największy teren leśny w Warszawie i największy w jej prawobrzeżnej części (łącznie zajmuje ponad 516 ha). Las Sobieskiego i Las Matki Mojej znajdują się w dzielnicy Wawer. Las i Rezerwat Przyrody Olszynka Grochowska usytuowany jest wzdłuż Pragi Południe.

Na terenach całego Obwodu Lasu Sobieskiego rozegrało się wiele dramatycznych scen. To właśnie Olszynka Grochowska była niemym świadkiem najkrwawszej bitwy Polaków podczas powstania listopadowego. W rezerwacie znajdziemy ścieżki edukacyjne i miejsca pamięci. Bitwa pod Grochowem to nie jedyne historyczne wydarzenie na tych terenach. W południowej części rezerwatu znajdziemy ślady umocnień ziemnych, pamiętających czasy insurekcji kościuszkowskiej. 

Las Bielański

W porównaniu do powyższych kompleksów leśnych, ten jest raczej niewielki, choć mieszkańcy Bielan z pewnością nie mogą narzekać na brak miejsca do pieszych wędrówek. Las Bielański zajmuje łącznie 151,83 ha. Mało kto wie, że jego nazwa nawiązuje do koloru habitów Kamedułów. Zakonnicy ci prze wiele lat chronili las istniejący wokół klasztoru.

Na terenie całego kompleksu można spotkać 60 gatunków ptaków, 20 gatunków ssaków i wiele gatunków rzadkich owadów. Teren ma bardzo zróżnicowaną roślinność. Znajdziemy tam 400 gatunków roślin i 34 gatunki drzew.

W lesie można korzystać ze ścieżek pieszych i rowerowych, ścieżki edukacyjnej, placu zabaw, parku linowego i wybiegu dla psów. Piękny teren daje wytchnienie, a jeżeli zabierzesz na spacer bliskich, z pewnością nikt nie będzie się nudził.

To idealne miejsce na jesienny spacer. Odwiedź Kopiec Powstania Warszawskiego