Nadchodzi wielkie święto sztuki współczesnej. Zaglądamy do programu Warsaw Gallery Weekend 2025

Już we wrześniu rusza Warsaw Gallery Weekend 2025, czyli największy w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej przegląd sztuki współczesnej. Jubileuszowa, piętnasta odsłona zapowiada się rekordowo – w programie znalazły się 52 wystawy i niemal 100 artystów z Polski i zagranicy. Czego możemy się spodziewać po nadchodzącej edycji? Organizatorzy zdradzają pierwsze szczegóły tego wydarzenia.

W dniach 19–21 września 2025 r. odbędzie się piętnasta edycja Warsaw Gallery Weekend – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz stolicy. Przez trzy dni Warszawa stanie się centrum współczesnej sztuki, a galerie – zarówno stołeczne, jak i te z innych miast – zaprezentują premierowe wystawy, retrospektywy i projekty specjalne. Tegoroczna edycja jest największa w historii – aż 52 wystawy przygotowane przez 55 galerii, instytucji i fundacji z Polski, Europy i USA.

WGW to nie tylko przegląd najnowszych zjawisk w sztuce, ale także przestrzeń spotkań i rozmów. Kameralna atmosfera galerii pozwala na bezpośredni kontakt z dziełami i artystami. Oprócz samych wystaw zaplanowano też bogaty program wydarzeń towarzyszących, który potrwa aż do końca listopada.

Sztuka współczesna w pełnym spektrum

Wśród prezentowanych prac znajdą się zarówno dzieła artystów uznanych, jak i twórców młodszego pokolenia. Do najgłośniejszych nazwisk należą m.in. Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Ewa Partum czy Roman Stańczak. Ich prace będą pokazywane w nowych kontekstach – jak zestawienie Abakanowicz z Bartłomiejem Flisem, czy retrospektywa Ewy Partum wpisana w ruch Fluxus.

Z młodego pokolenia swoje najnowsze prace pokażą m.in. Ant Łakomsk, Aleksandra Liput i Wiktor Dyndo. Pojawią się także nowe nazwiska i artystyczne duety, a tematyka wystaw sięgnie zagadnień cielesności, tożsamości w czasach kryzysu, napięcia między sferą prywatną i publiczną oraz materialności sztuki.

Różnorodne będą również media – od malarstwa, rzeźby i fotografii, przez ceramikę i haft, aż po instalacje multimedialne i performance’y. Jednym z wydarzeń specjalnych będzie instalacja site-specific przygotowana przez Colette Lumiere – nowojorską legendę sztuki feministycznej i street-artu.

WGW+. Nowa jakość, nowe głosy

W tym roku po raz pierwszy zadebiutuje nowa sekcja wydarzenia – WGW+, skupiona na instytucjach działających poza rynkiem komercyjnym: fundacjach, stowarzyszeniach i niezależnych projektach. To tu zobaczymy m.in. wczesne rzeźby Aliny Szapocznikow, przekrojową wystawę Stefana Gierowskiego (który w tym roku obchodziłby 100. urodziny), czy pierwszą warszawską retrospektywę Mirosława Bałki – efekt współpracy Common Arts Foundation z berlińską Nordenhake Gallery.

WGW+ wprowadza do programu także galerie spoza Warszawy – z Poznania, Wrocławia, Krakowa, Gliwic czy Łodzi – oraz z Mediolanu, Berlina, Nowego Jorku, Bazylei i Sztokholmu. Dzięki temu wydarzenie zyskuje jeszcze szerszy, międzynarodowy wymiar.

Nie tylko galerie

Warsaw Gallery Weekend 2025 to nie tylko wystawy. Program wydarzeń towarzyszących – dzięki wsparciu Fundacji PZU – będzie w tym roku jeszcze szerszy i potrwa aż do końca listopada. Odbędą się oprowadzania, debaty, spotkania z artystami i artystkami, spacery miejskie oraz performanse i koncerty. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Po raz dziewiąty wręczona zostanie także Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING, której laureaci dołączą do prestiżowej kolekcji.

Wśród galerii biorących udział w WGW 2025 znalazły się m.in. Biuro Wystaw, Raster, Fundacja Galerii Foksal, Monopol, LETO, Polana Institute czy lokal_30. Sekcja WGW+ obejmuje takie przestrzenie jak Dom Spotkań z Historią, Fundacja Archeologia Fotografii, GNYP, Instytut Fotografii Fort, Muzeum POLIN czy Fundacja Picture Doc.

Pełen program dostępny będzie wkrótce na stronie: warsawgalleryweekend.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Przeczytaj też: Światowa sztuka znów opanowała zabytkową willę. Ruszyła druga edycja NADA Villa Warsaw

Byliśmy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Dzieje się!