Ms. Lauryn Hill w Katowicach! Koncert legendarnej wokalistki

2019-08-23 9:44 Materiał sponsorowany
Ms. Lauryn Hill
Autor: Empik

Wydawnictwo “The Miseducation of Lauryn Hill” 20 lat temu kompletnie rozbiło rynek muzyczny. Trudne do zliczenia nagrody (w tym aż pięć statuetek Grammy), 19 milionów sprzedanych kopii oraz wpis do The National Library of Congress w Stanach Zjednoczonych - od premiery w 1998 roku krążek nie przestawał przynosić wokalistce kolejnych sukcesów.

Ms. Lauryn Hill, żywa legenda neo-soulu i R&B, zagra już 25 sierpnia na scenie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Artystka, która jednym albumem wpisała się w historię czarnej muzyki, a swoim zniknięciem na zawsze ją zmieniła. Bilety na koncert legendy dostępne są na stronie Empik Bilety.

Ms. Lauryn Hill na koncercie w Katowicach

Początkowo, Lauryn wiernie podążała za trajektorią lotu wschodzącej gwiazdy, udzielając wywiadów, występując na okładkach magazynów i blisko współpracując z innymi muzykami. Nie minęły jednak dwa lata, a wokalistka odcięła się od życia publicznego i urwała wszelki kontakt z mediami. Porzuciła nie tylko projekty muzyczne, ale również filmowe, w tym m.in. dokument dotyczący życia Boba Marleya i potencjalne role w “Aniołkach Charliego” i “Matrix Reaktywacja”. Młoda, 22-letnia Hill zdążyła już zostać matką dwójki dzieci, a niedługo miało pojawić się trzecie. Spotkania prasowe zamieniła na codzienne spotkania biblijne i gorliwą modlitwę w poszukiwaniu siebie.

MTV Unplugged

Wyrafinowana rebelia artystki przeciwko światu zmaterializowała się w formie nagranego na żywo MTV Unplugged No 2.0 z 2001 roku. Ms. Lauryn Hill wystąpiła dla nielicznej publiczności z nieoczekiwanym repertuarem. Na nagranie składa się kilkanaście utworów z pogranicza folku i soulu. Zarówno w tekstach piosenek, jak i w monologach artystka odkrywała przed publicznością swoje trudne emocje i rozczarowanie sławą. Bezpośrednio mówiła o aspektach, których inni wykonawcy często nie chcieli widzieć. Lauryn Hill była zniesmaczona personą, w którą musiała wcielać się dla pozostania w obiegu. Była zmęczona podróżami, podczas których odwiedzała tylko kolejne sceny i hotele. Była rozdrażniona nieustanną ochroną swojego głosu, poświęcaniem dni, żeby utrzymać go w perfekcyjnej formie. Oczekując kolejnego dziecka jawnie wściekała się na nieszczerość mediów oraz na własnych asystentów odradzających jej ujawnianie tej informacji. Ms. Lauryn Hill była zawiedziona, bezpośrednia i szczera.

Wydawnictwo zebrało mieszane recenzje. Niektórzy nazywali je odważnym i pięknym w swojej prostocie, inni twierdzili, że jest przerostem nad treścią i przejawem przedwczesnej pychy artystki. Wywołana dyskusja ominęła jednak samą Lauryn, która usunęła się w cień. Można było usłyszeć jedynie o sporadycznych, scenicznych skandalach z jej udziałem. Podczas występu w Watykanie w 2003 roku otwarcie wypowiedziała się przeciwko przemocy, wykorzystywaniu seksualnym i korupcji toczącej struktury Kościoła Katolickiego. Rok później The Fugees, kultowy zespół, od którego zaczęła się burzliwa kariera Lauryn, pozornie się reaktywował, jednak grupa nie wytrzymała długo razem i wokalistka ponownie została na lodzie.

Mimo okresu trudnych występów z istotnymi niedociągnięciami technicznymi, w 2010 roku Ms Lauryn Hill została zaproszona na kultowy Raggamuffin Music Festival, natomiast rok później wystąpiła na legendarnej Coachelli oraz na New Orleans Jazz Fest. Każdy z jej koncertów wyprzedawał się na pniu. Kolejne lata przyniosły jeden z najbardziej niespodziewanych epizodów w publicznym życiu artystki - oskarżenie oraz trzymiesięczny wyrok więzienia za przestępstwa podatkowe. Sama Lauryn zawsze twierdziła, że były one tylko skutkiem odcięcia się od świata wszelkiej biurokracji i nie były intencjonalne.

Kariera Ms. Lauryn Hill

To niewątpliwie jedna z najciekawszych muzycznych historii przełomu XX i XXI wieku. Artystka jest ikoną muzyki, pomimo tego, że ma na swoim koncie tylko jeden pełnoprawny album studyjny. Do Miseducation odwoływały się najważniejsze nazwiska współczesnej sceny rapowej - Kanye West, Cardi B, A$AP Rocky oraz J Cole. Natomiast my możemy wykorzystać niesamowitą okazję, jaką jest uwzględnienie Katowic w mocno okrojonej europejskiej trasie koncertowej, organizowanej z okazji XX lecia wydania “The Miseducation of Lauryn Hill”. Zapiszcie tę datę - 25 sierpnia, MCK!

Najnowsze