Morsowanie - zalety. Jak zacząć morsować? Ile można spalić kalorii kąpiąc się w lodowatej wodzie?

2022-01-25 16:15
Morsowanie - zalety lodowatych kąpieli
Autor: Getty Images

Morsowanie to inaczej kąpiel w lodowatej wodzie. Jeżeli zastanawiacie się, czy morsowanie ma wpływ na zdrowie lub stawy, to nie musicie obawiać się absolutnie żadnych powikłań. Taka atrakcja dla organizmu przynosi same korzyści - jest jednak warunek. Nie możecie cierpień na choroby kardiologiczne. Jak zacząć przygodę z morsowaniem? Ile można spalić kalorii kąpiąc się w lodowatej wodzie? Odpowiadamy na ten pytania w artykule.

Morsowanie - wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć bezpiecznie morsować. Jeżeli chcecie rozpocząć swoją przygodę z lodowatą kąpielą, to koniecznie musicie zapoznać się z kilkoma wskazówkami. Morsowanie to coraz popularniejszy sport w Polsce. Co prawda, pierwszy raz początkującego morsa może być trudny i wymagający, ale z każdym kolejnym wejściem do wody nasze ciało przyzwyczaja się do zimna. Większość zastanawia się, co tak naprawdę daje nam morsowanie. Okazuje się, że tego typu zimne kąpiele nie tylko hartują organizm, ale mają także działa lecznicze. Lekarze porównują ten sport do krioterapii, która stosowana jest między innymi w stwardnieniu rozsianym. Podczas zanurzenia dochodzi do skurczu powierzchniowych naczyń krwionośnych. Krew dociera głębiej i poprawia krążenie. Jakie są korzyści?

  • Zwiększenie odporności organizmu
  • Zahartowanie ciała
  • Poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego
  • Poprawa krążenia, lepsze ukrwienie skóry
  • Szybsza regeneracja i odżywienie organizmu
  • Pomoc przy chorobach dermatologicznych i alergicznych

Co ciekawe, według badań kąpiel w zimnej wodzie rozprawia się z cellulitem i zbija nagromadzoną tkankę tłuszczową.

Morsowanie bez wychodzenia z domu | ESKA XD - Fit vlog #15

Jak zacząć morsować?

Pierwsze kroki w morsowaniu są bardzo proste. Należy najpierw wykluczyć u lekarza problemy kardiologiczne. Gdy już to zrobimy, można dołączyć do stowarzyszeń związanych z tym sportem. Pierwsza kąpiel powinna trwać od 3 do 5 minut. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z morsowaniem, to wystarczy jedno zanurzenie w wodzie. Należy pamiętać, żeby robić to stopniowo i powoli. W przypadku zbyt szybkiego wejścia do zimnej wody, można doznać hipotermii. Najlepszą temperaturą do morsowania to ta, która jest poniżej -8 stopni.

Ile można spalić kalorii kąpiąc się w lodowatej wodzie?

W trakcie morsowania dochodzi do zwężenie naczyń krwionośnych w naszym organizmie. Uruchamia to procesy obronne i przyśpiesza przemianę materii. Po wyjściu z wody naczynia się rozszerzają, a organizm żeby zapobiec wychłodzeniu musi uruchomić procesy grzewcze. W sezonie morsowania można zgubić nawet 5 kilogramów.

Sonda
Co myślisz o wchodzeniu do lodowatej wody?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze