Matura 2023 na nowych zasadach NIE ODBĘDZIE SIĘ? Stanowcza reakcja MEN

Matura 2023 na nowych zasadach NIE ODBĘDZIE SIĘ? Stanowcza reakcja MEN
Autor: Rafal Gaglewski/REPORTER / EAST NEWS Matura 2023 na nowych zasadach NIE ODBĘDZIE SIĘ? Stanowcza reakcja MEN

Matura 2023 w nowej reformie, z większą ilością zadań, nie będzie wprowadzona? Uczniowie, ale również rodzice martwią się, że w wyniku sytuacji epidemicznej nie uda się zdobyć wystarczającej wiedzy, by odpowiednio się przygotować. Nawet pomimo tego, że nowa matura ma obowiązywać dopiero za dwa lata. Jakie plany ma ministerstwo? Czy termin wprowadzenia wytycznych w sposobie przeprowadzania egzaminu dojrzałości ulegnie zmianie? Podrzucamy najnowszy komentarz.

Matura 2023 na nowych zasadach nie obędzie się? Obecni uczniowie pierwszych klas liceum i drugich klas technikum zastanawiają się, czy matura 2023 w nowej reformie ma w ogóle sens. Zainteresowanie tematem jest na tyle duże, że prezydent RP i Minister Edukacji i Nauki postanowili odnieść się do tej kwestii. Kilka miesięcy temu Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła, że za dwa lata ma obowiązywać nowa struktura egzaminu pisemnego z języka polskiego, a także obowiązek zdania jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. W sumie język polski ma zostać podzielony na trzy części: czytanie ze zrozumieniem, sprawdzian wiadomości z historii literatury, a także wypracowanie. Co więcej uczniowie przed maturą ustną mają poznać 500 pytań, z czego podczas egzaminu będą musieli wylosować dwa z nich. Jeśli chodzi o maturę rozszerzoną, to arkusz będzie się składał z dwóch części: historia literatury i wypracowanie. Zmiany mają dotyczyć również matury z języka obcego.

Matura 2023 - nowe zasady: czy będą?

Powrót do szkół dla najstarszych uczniów znacznie się przedłuża. Obecnie najbardziej cierpią na tym uczniowie ostatnich klas szkół średnich, dlatego jednorazowo zdecydowano, że matura 2021 będzie łatwiejsza. Czy nowe zasady matury 2023 nie zostaną wprowadzone? Czy reforma zmiany arkuszy nie zostanie wprowadzona? W połowie stycznia 2021 na profilu prezydenta RP, Andrzeja Dudy na Facebooku odbyła się sesja pytań i odpowiedzi. W czasie spotkania z internautami obecny był również szef resortu edukacji, Przemysław Czarnek. Wśród pytań komentujących pojawiło się pytanie: - Co będzie z maturami za 2 lata? Dla rocznika nowej reformy, gdzie materiału jest znacznie więcej. Dzieciaki były do tej pory pół roku w szkole i nierealne jest nadrobienie braków.

Odpowiedzi na pytania podjął się szef MEiN, Przemysław Czarnek:

Co będzie za dwa lata, to zobaczymy. Mamy nadzieję, że z pandemią sobie poradzimy w perspektywie najbliższych miesięcy i będzie ona tylko złym wspomnieniem a wtedy rzeczywiście będziemy mogli nadrabiać ten czas, który dzisiaj faktycznie wygląda, jak wygląda. 

- powiedział Czarnek i ujawnił harmonogram publikacji wytycznych, jakie będą obowiązywać podczas matur 2023:

Aktualnie pracujemy intensywnie nad rozporządzeniem dot. matur w 2023 roku. Niebawem zostanie ono wydane. W grudniu 2021 roku będą już arkusze pokazowe, w grudniu 2022 roku arkusze maturalne próbne. Będą informatory niebawem po wydaniu rozporządzenia, wszystko będzie jasne, jak będzie wyglądać matura, jak będzie ona przebiegać, jakie będą wymagania - do wszystkiego się przygotowujemy.

Oznacza to, że póki co nowa reforma matury 2023 jest przygotowywana i na razie nic nie stoi na przeszkodzie, by jej nie wprowadzić. Minister jednocześnie przypomniał, że uczniowie przygotowujący się do matur mają możliwość poproszenia nauczycieli oraz dyrektorów o zorganizowanie indywidualnych zajęć, które pomogą w przygotowaniu do egzaminu dojrzałości:

Będziemy na bieżąco reagować, jeśli pandemia dalej będzie się rozwijać. Tak jak zareagowaliśmy rozporządzeniem z 16 grudnia 2020 roku, jako jeden z pierwszych krajów w Europie, dając maturzystom możliwość przygotowania do matury na podstawie tych wymogów egzaminacyjnych ograniczonych z uwagi na sytuację, w jakiej się znajdują.

Najnowsze