Matura 2018: przecieki, zagadnienia. Co może być na egzaminie?

i

Autor: East News Matura

Matura 2018: przecieki, zagadnienia. Co może być na egzaminie?

2018-05-03 9:42

Matura 2018: przecieki, zagadnienia. Co może pojawić się na egzaminie w tym roku? To ostatni moment na błyskawiczną powtórkę!

Matura 2018: przecieki, zagadnienia. Co będzie w tym roku na egzaminie? Sprawdź, jakich pytań mogą spodziewać się maturzyści! Do jednego z najważniejszych egzaminów zostało już bardzo niewiele czasu. Jeśli więc myślisz o błyskawicznej powtórce materiału, przekonaj się, które zagadnienia mają większe szanse na pojawienie się na tegorocznej Maturze.

Matura 2018: przecieki, zagadnienia

Nigdy nie mamy dużej pewności, czy przecieki dotyczące zagadnień maturalnych w danym roku faktycznie się sprawdzą. Nie zaszkodzi jednak poznać przewidywań maturalnych na dany rok. Obstawiać, co będzie w danym roku, można głównie na Maturze z języka polskiego - tutaj konkretne lektury bardzo rzadko pojawiają się kilka rady z rzędu.

Matura 2018 HARMONOGRAM - co i kiedy na egzaminie dojrzałości?

Autor: brak danych

Matura 2018 harmonogram - co i kiedy na egzaminie dojrzałości? To pytanie, na które koniecznie muszą poznać odpowiedź wszyscy tegoroczni maturzyści. Egzamin kończący naukę w liceum już naprawdę niedługo. Od jego zdania zależy, czy uczeń będzie mógł wybrać się na swoje wymarzone studia. Na chwilę przed rozpoczęciem matur warto poznać terminy konkretnych egzaminów i dowiedzieć się, kiedy będą ogłoszone wyniki.

Idąc tym tropem, przypominamy, jakie lektury i wiersze pojawiały się w ostatnich latach na egzaminie maturalnym:

2017

  • Ziemia, planeta ludzi - Antoine de Saint-Exupéry
  • Słyszę czas - Kazimierz Wierzyński

2016

  • Dziady - Adam Mickiewicz
  • Dałem słowo - Zbigniew Herbert

2015

  • Lalka - Bolesław Prus
  • Ta jedna sztuka - Elisabeth Bishop

2014

  • Potop - Henryk Sienkiewicz
  • Wesele - Stanisław Wyspiański

Teoretycznie może się wydawać, że żadna z tych lektur nie powinna się powtórzyć, ale... Lalka, która była w 2015 roku, uprzednio pojawiła się w 2012, a wcześniej jeszcze w 2008 roku. Bardzo często na Maturze powtarzają się także Dziady (2012, 2007).

Prawda jest niestety taka, że przewidywania maturalne są bardzo trudne do odgadnięcia. CKE raczej nie poda na drugim egzaminie z rzędu tej samej lektury, jednak nigdy nie ma 100% pewności. Dlatego albo należy być przygotowanym ze wszystkiego, albo... liczyć na łut szczęścia!