Matki Boskiej Gromnicznej 2023. Czy 2 lutego to święto nakazane Czy jest wolne

i

Autor: CANVA

Matki Boskiej Gromnicznej 2023. Czy 2 lutego to święto nakazane? Czy jest wolne?

2023-02-01 15:09

Matki Boskiej Gromnicznej jest okazją, która wypada już 2 lutego. Inaczej nazywane jest Ofiarowaniem Pańskim. Chrześcijanie zastanawiają się, czy jest to święto nakazane? Trzeba uczestniczyć we mszy świętej? Czy uczniowie mają wolne od lekcji, a pracownicy nie muszą iść do pracy? Mamy dla Was odpowiedzi!

Święto Ofiarowania Pańskiego jest niezwykle istotne w religii chrześcijańskiej. W końcu to ono kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia, uwielbiany przez katolików. Do tego dnia każdy powinien rozebrać swoje choinki. Pospiesz się zatem, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Swoje początki okazja ta miała jeszcze w IV wieku. Choć jest to naprawdę ważne wydarzenie w kalendarzu liturgicznym, to nie ma obowiązku, aby tego dnia uczestniczyć we mszy świętej. Wobec tego odpowiedź na pytanie 'czy Matki Boskiej Gromniczej jest świętem nakazanym?' brzmi 'nie'. Warto jednak udać się tradycyjnie do kościoła, wraz ze świecami - inaczej nazywanymi właśnie gromnicami.

Kiedy wypada Tłusty Czwartek 2023? Skąd pochodzi ta tradycja?

Kupuję jedzenia na 5 dni za 70 zł - Kasia Węsierska | ESKA XD - Fit vlog #65
Sonda
Wybierasz się do kościoła 2 lutego?

Czy 2 luty jest wolny?

Wobec tego, że 2 luty jest świętem liturgicznym, wiele osób zastanawia się, czy jest to dzień wolny dla pracowników, uczniów oraz studentów. Niestety, musimy Was rozczarować. Matki Boskiej Gromnicznej nie jest wydarzeniem ustawowo wolnym. Oznacza to, że trzeba wykonywać swoje codzienne obowiązki w pracy, szkołach i na uczelniach. Co ciekawe, do lat 50. ubiegłego wieku, tego dnia można było zostać w domach. Uległo to zmianie w 1951 roku. Na chwilę obecną nie zapowiada się, aby miało to wrócić do poprzedniego stanu rzeczy.

Ferie 2023 - kiedy i jak wypadają? Terminy dla wszystkich województw

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE