DIETA

Matcha bez tajemnic. Dlaczego warto ją pić?

2024-04-10 12:21

Trudno dziś znaleźć kawiarnię, która nie miałaby w swoim menu pysznej matchy. Napoje na bazie tej herbaty doskonale zastępują kawę. Klasyczna matcha, matcha latte, a może pyszne wypieki lub desery? Bez względu na to, w jakiej formie po nią sięgniesz, możesz mieć pewność, że dostarczasz organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Zobacz, co kryje się w zielonym, herbacianym proszku!

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Matcha to wyjątkowy gatunek zielonej herbaty, pochodzącej ze specjalnych upraw. Ma postać drobnego proszku, który rozrabia się przy pomocy bambusowej miotełki. Przez mnichów i taoistów od lat wykorzystywana jest jako herbata ceremonialna. Matcha zawiera kofeinę, dzięki czemu łagodnie pobudza i rozjaśnia umysł. Jednocześnie napar z tej herbaty uspokaja i wycisza.

Coraz więcej osób zastępuje nią kawę, bo matcha świetnie smakuje w połączeniu z klasycznym mlekiem lub roślinnymi napojami. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom uważana jest za jedną z najzdrowszych herbat na świecie. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Bogactwo cennych składników

O tym, że zielona herbata jest bardzo zdrowa, wiadomo nie od dziś. Matcha jednak wyróżnia się na tle innych gatunków wyjątkowo bogatym składem. W każdej filiżance znajdziemy witaminy A i C, białko i minerały: potas, wapń, żelazo i cynk. Dodatkowo Matcha zawiera cenne dla zdrowia przeciwutleniacze, które zwalczają toksyny i chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. To właśnie dlatego matchę poleca się w profilaktyce wielu chorób, w tym nowotworów.

Szczególnie istotny jest składnik o nazwie EGCG (znany też jako katechina). To wyjątkowo silny przeciwutleniacz o właściwościach leczniczych, wyjątkowo skuteczny w walce z rakiem. Matcha zawiera 100 razy więcej EGCG, niż jakikolwiek inny produkt. W trosce o zdrowie i witalność warto pić ją każdego dnia.

Sposób na dobry humor i lepszą koncentrację

Matcha zawiera L-teaninę - odpowiednik kofeiny. Ten aminokwas skutecznie wpływa na zdolności poznawcze, wspiera i usprawnia pracę mózgu, a także ułatwia naukę i zapamiętywanie. Napar z tej herbaty jest doskonały dla osób, które potrzebują łagodnego pobudzenia. Co istotne, L-teanina ma także pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Substancja ta stymuluje mózg do produkcji serotoniny i dopaminy - tzw. hormonów szczęścia, które wywołują uczucie szczęścia i błogiego relaksu.

Pobudza i... wycisza

Filiżanka matchy to świetny sposób na poranne pobudzenie. Jednak, mimo zawartości kofeiny, napar z tej herbaty działa także wyciszająco i uspokajająco. Jak to możliwe? Wspomniana L-teanina nie tylko rozjaśnia umysł i usprawnia myślenie, ale także koi skołatane nerwy. To sprawia, że możemy rozkoszować się jej makiem o każdej porze dnia i w każdych okolicznościach.