Mandaty dla rowerzystów 2021 za technikę jazdy? Nawet 500 złotych za złamanie przepisów!

2021-02-08 14:08
Mandaty dla rowerzystów 2021 za technikę jazdy? Nawet 500 złotych za złamanie przepisów!
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Mandaty dla rowerzystów 2021 za technikę jazdy? Nawet 500 złotych za złamanie przepisów!

Kierowcy samochodów, ale również rowerzyści muszą przestrzegać przepisów o ruchu drogowym. Wiele osób wsiadając na rower nie zdaje sobie sprawy, że jest zobowiązana do zachowania bezpieczeństwa na drodze. Jakie mandaty przewiduje taryfikator?

Spis treści

 1. Mandaty dla rowerzystów 2021 - taryfikator
 2. Mandaty dla rowerzystów 2021 - wysokość mandatów

Mandaty dla rowerzystów 2021 - taryfikator zobowiązuje policję do egzekwowania prawa na drodze. Niestety, taryfikator dla rowerzystów 2021 w wielu przypadkach nie jest łaskawy. Za nieprzepisową jazdę jednośladem grożą kary sięgające od 50 do nawet 500 złotych. Za co jest najwyższy mandat? Rowerzyści najsurowiej będą karani są stan roweru. Jeśli poruszający się po drodze jednoślad nie będzie miał co najmniej jednego światła pozycyjnego, co najmniej jednego światła odblaskowego, co najmniej jednego światła pozycyjnego barwy czerwonej z tyłu, braku dzwonka i hamulców, to wtedy policjant ma prawo wypisać mandat wysokości 500 złotych. Karana jest również oczywiście jazda pod wpływem środków odurzających. Jeśli stan nietrzeźwości kierującego przekracza 0,5 promila, wtedy grozi grzywna w wysokości od 20 do 5000 złotych, areszt do 30 dni, a także możliwy, sądowny zakaz jazdy rowerem.

Jeździ na rowerze mimo braku rąk

Mandaty dla rowerzystów 2021 - taryfikator

Wkrótce zrobi się ciepło, ponieważ wielkimi krokami zbliża się wiosna. Tradycyjnie już od marca wróci temat rowerzystów. A trzeba wiedzieć, że jazda na rowerze wiąże się z przestrzeganiem prawa o ruchu drogowym. Wiele osób wsiadając na jednoślad nie zdaje sobie sprawy, że musi przestrzegać przepisy, a ich złamanie związane jest z karą grzywny.

W związku z taryfikatorem mandatów dla rowerzystów padają pytania: - czy rowerzysta może jeździć po chodniku? Oczywiście, że tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jak czytamy w Kodeksie Drogowym rowerzysta może jeździć po chodniku, gdy ma pod opieką dziecko poniżej 10 roku życia także poruszające się rowerem, w momencie, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Rowerzysta może znaleźć się na chodniku, jeśli panują trudne warunki pogodowe. 

Mandaty dla rowerzystów 2021 - wysokość mandatów

Mandat za nie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego dla niektórych może okazać się bardzo bolesny. Jak podaje serwis internetowy www.mojafirma.infor.pl, najwięcej możemy zapłacić za stan roweru. Najmniej, co ciekawe za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na drodze, nieopuszczenie śluzy rowerowej, gdymożliwe jest kontynuowanie jazdy, czy jazda bez trzymania kierownicy. Oto rozpiska poszczególnych wykroczeń:

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na drodze dla rowerów i pieszych - 50 złotych
 • Jazda bez trzymania kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach - 50 złotych
 • Brak dodatkowego siodełka w przypadku przewożenia dziecka do lat siedmiu - 50 złotych
 • Czepianie się innych pojazdów podczas jazdy - 100 złotych
 • Nie zatrzymanie się przed znakiem STOP - 100 złotych
 • Przejazd rowerem na czerwonym świetle - 100 złotych
 • Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie - 100-300 złotych
 • Wyjeżdżanie na przejeździe dla rowerzystów bezpośrednio pod jadący pojazd - 150 złotych
 • Jazda rowerem obok innego uczestnika ruchu utrudniająca poruszanie się innym uczestnikom ruchu - 200 złotych
 • Korzystanie z telefonu podczas jazdy wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego - 200 złotych
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym - 350 złotych
 • Brak co najmniej jednego światła pozycyjnego barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, brak co najmniej jednego światła odblaskowego barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jednego światła pozycyjnego barwy czerwonej z tyłu, brak sprawnego minimum jednego hamulca oraz dzwonka lub innego sygnału ostrzegawczego o nieprzeraźliwym dźwięku - od 50 do 500 złotych.
Sonda
Czy tablice rejestracyjne powinny być na rowerach?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze