Katarzyna Kobro - choroba, rzeźby, biografia. Kim jest bohaterka Google 26.01.2022?

2022-01-26 13:07
Katarzyna Kobro - choroba, rzeźby, biografia. Kim jest bohaterka Google 26.01.2022?
Autor: Google Katarzyna Kobro - choroba, rzeźby, biografia. Kim jest bohaterka Google 26.01.2022?

Kim jest Katarzyna Kobro? Z takim pytaniem mierzą się osoby, które poszukują informacji na temat popularnej artystki, która jest bohaterką Google 26 stycznia 2022. Wszystko, co trzeba o niej wiedzieć znajdziecie w jednym miejscu!

Spis treści

  1. Katarzyna Kobro - kim jest?
  2. Katarzyna Kobro - choroba
  3. Katarzyna Kobro - rzeźby
  4. Katarzyna Kobro - biografia

Katarzyna Kobro - choroba, rzeźby, biografia, to tylko część słów, które wpisują internauci chcąc się dowiedzieć czegoś więcej, w temacie popularnej artystki. Wiele osób zastanawia się, kim jest bohaterka Google 26.01.2022. Katarzyna Kobro została doceniona przez najpopularniejszą wyszukiwarkę i standardowy napis Google ułożony jest z najpopularniejszych dzieł rzeźbiarki. Wszystko dlatego, że 26 stycznia 2022 jest 124. rocznica urodzin Katarzyny Kobro. Polska rzeźbiarka awangardowa pochodzenia niemiecko-rosyjskiego urodziła się w 1898 w Moskwie, a zmarła 21 lutego 1951 roku w Łodzi.

Nauka zdalna 2022 - od kiedy do kiedy? Które szkoły zamknięte? [ZASADY]

Krystian Ochman skromnie o debiutanckim albumie i szczerze o Eurowizji!

Katarzyna Kobro - kim jest?

Katarzyna Kobro urodziła się w Moskwie. Była żoną Władysława Strzemińskiego i matką Niki Strzemińskiej. Kobro pokazała, że można zupełnie inaczej myśleć o rzeźbach. Gdy wszyscy podchodzili do nich jak do bryły, ona zupełnie od tego odeszła. Jej życie nie było łatwe. Za sprawą niemiecko-rosyjskiego pochodzenia musiała uciekać z miejsca do miejsca, w czasie wojny utraciła swoje prace, a ponadto potrzebowała pieniędzy, by utrzymać dziecko. 

Katarzyna Kobro - choroba

Katarzyna Kobro oprócz walki o lepszy byt, toczyła najważniejsze w życiu starcie - o życie. Niestety, to poważna choroba sprawiła, że artystka zmarła mając zaledwie 53 lata. Miała złośliwego raka dróg rodnych. Została pochowana w Łodzi w części prawosławnej Cmentarza Doły.

Katarzyna Kobro - rzeźby

Rzeźby Katarzyny Kobro cieszyły się dużym uznaniem. Głównie dlatego, że punktem wyjścia koncepcji rzeźby Katarzyny Kobro jest abstrakcyjne pojęcie nieskończonej przestrzeni. Przestrzeń tak pojęta jest jednorodna i nie posiada żadnych szczególnych miejsc. Dzieło współistniało z przestrzenią, pozwalając jej przenikać się. Kilka rzeźb artystki możecie zobaczyć poniżej. Warto dodać, że wiele prac rzeźbiarki zaginęło.

Katarzyna Kobro - biografia

Katarzyna Kobro to postać znana głównie z dzieł: Kompozycja przestrzenna z 1924 i 1933 roku oraz gipsowe Akty powstałe w latach 20. Książki o Katarzynie Kobro to:

  • Katarzyna Kobro (1898–1951). W setną rocznicę urodzin, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 1998;
  • Nika Strzemińska: Katarzyna Kobro, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 1999;
  • Marzena Bomanowska: 7 rozmów o Katarzynie Kobro, Muzeum Sztuki, Łódź 2011;
  • Małgorzata Czyńska: Kobro. Skok w przestrzeń, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015.

Katarzyna Kobro została pochowana w Łodzi w części prawosławnej Cmentarza Doły. Większość jej dzieł znajduje się w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 2001 roku przyznawana jest nagroda jej imienia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze