Oszczędzanie pieniędzy

i

Autor: Unsplash

FINANSE

Jak oszczędzać pieniądze? Dzięki tym wskazówkom błyskawicznie podreperujesz domowy budżet

2024-04-08 13:28

Oszczędzanie w czasach inflacji i galopujących cen nie jest prostym zadaniem. Zdarza się, że mimo dość dobrych zarobków, pieniędzy ledwo starcza do końca miesiąca. Tylko czy aby na pewno winą należy obarczać jedynie sytuację rynkową? Przeanalizuj swoje nawyki finansowe i przekonaj się, że nawet drobne zmiany mogą diametralnie zmniejszyć miesięczny bilans kosztów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przemyśl swoje zwyczaje dotyczące jedzenia

Nie da się całkowicie zrezygnować z zakupu żywności, ale można sprawić, by kosztowała mniej. Ponieważ traktujemy jedzenie, jak zakup pierwszej potrzeby, często przymykamy oko na drogie zachcianki i kaprysy. I nie chodzi tylko o ulubione produkty w sklepach, które nie należą do najtańszych, ale także o jedzenie na mieście czy regularne zamawianie dań z restauracji do domu. Na pewno takie rozwiązania są wygodnie i pozwalają oszczędzić czas, ale nie można zapominać o tym, że korzystanie z usług gastronomii to droga przyjemność. Jeżeli nie lubisz gotować i chcesz czasem zjeść lunch w ulubionej restauracji, ogranicz tę przyjemność np. do 1 – 2 razy w miesiącu. Twój portfel znacznie zwiększy swoją objętość.

To samo dotyczy kaw pitych na mieście. Jedno średnie latte w sieciówce to ok. 17 zł. Jednak już po tygodniu picia takiej kawy dzień z twojego konta ubywa prawie 120 zł…

Zrezygnuj z niepotrzebnych subskrypcji

Ilość abonamentów, subskrypcji i miesięcznych opłat za różne usługi może przyprawić o zawrót głowy - a jeszcze większy wywoła koszt takich przyjemności. Kilka platform streamingowych, cyfrowe prenumeraty gazet i magazynów, kursy językowe, o których nawet nie pamiętasz, karnet na siłownię i basen, płatne aplikacje w telefonie. Spisz te wszystkie usługi i odpowiedz sobie szczerze, czy na pewno są ci potrzebne? Jeżeli nie, anuluj je bez żalu. Jeżeli dotąd nie były używane, to już raczej nie będą.

Planuj wydatki

Planowanie z kartką, notesem albo arkuszem w Exelu to bardzo dobry zwyczaj. Wiedząc ile i na co wydajemy, zaczynamy roztropniej gospodarować budżetem. Nasza rada dla początkujących: wypisz wszystkie niezbędne wydatki w miesiącu, czyli wszystkie rachunki, zakupy, wizyty u lekarzy, raty kredytu i inne zobowiązania. Zsumuj tę kwoty w jedną, a następnie odejmij ją od swojej pensji. To, co ci pozostało, to luźne pieniądze, którymi możesz dowolnie dysponować. Jeżeli nie planujesz nic wydawać, przelej je na konto oszczędnościowe. Po kilku miesiącach przyznasz z zadowoleniem, że oszczędzanie nawet niewielkich kwot naprawdę ma sens.

Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym na emeryturze będzie ci lżej