Flagi Polski

i

Autor: MONKPRESS/East News

Hymn Polski - TEKST. Jak brzmią wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego?

2021-11-11 8:48

Hymn Polski to jeden z naszych symboli narodowych. Jego znajomość okazuje się przydatna w przypadku wszelkich imprez państwowych, jak i sportowych, w trakcie których jest odśpiewywany. Jeśli szukacie tekstu hymnu, to dobrze trafiliście. W artykule prezentujemy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Hymn Polski - tekst. Jak brzmią wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego? Ta wiedza z pewnością przyda się niejednej osobie, w szczególności w przypadku udziału w imprezie mającej charakter państwowy czy też sportowej, gdzie nasza reprezentacja będzie mierzyć się z przeciwnikami z innych krajów. Mazurek Dąbrowskiego, który stał się hymnem Polski w lutym 1927 roku, to jeden z symboli narodowych. O nadaniu mu takiego znaczenia zadecydowało rozporządzenie ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja-Składkowskiego. Sam Mazurek Dąbrowskiego powstał znacznie wcześniej, bo już w 1797 roku, ale jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Autorem jego słów jest Józef Wybicki. Choć zdecydowanie najpopularniejsze są dwie pierwsze zwrotki hymnu Polski, ma on ich w sumie aż cztery. Poniżej prezentujemy pełny tekst Mazurka Dąbrowskiego.

Sonda
Znasz hymn Polski na pamięć?

Hymn Polski - TEKST

Wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego powinien znać każdy Polak. Jeśli macie problemy z zapamiętaniem jego tekstu, poniżej znajdziecie przydatną ściągę.

Jeszcze Polska nie zginęła,Kiedy my żyjemy.Co nam obca przemoc wzięła,Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski,Z ziemi włoskiej do Polski.Za twoim przewodemZłączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,Będziem Polakami.Dał nam przykład Bonaparte,Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Jak Czarniecki do PoznaniaPo szwedzkim zaborze,Dla ojczyzny ratowaniaWrócim się przez morze.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej BasiMówi zapłakany –Słuchaj jeno, pono nasiBiją w tarabany.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Hymny w wykonaniu gwiazd. Kto sobie poradził, a kto nie?