Helena Modrzejewska - dzieci, mąż, obraz, biografia. Kim była Helena Modrzejewska?

2021-10-12 9:29
Helena Modrzejewska - dzieci, mąż, obraz, biografia. Kim jest osoba z Google 12.10.2021?
Autor: Google.pl / Google Doodle Helena Modrzejewska - dzieci, mąż, obraz, biografia. Kim jest osoba z Google 12.10.2021?

Helena Modrzejewska w Google Doodle pojawiła się 12 października 2021. Właściciele najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie postanowili uhonorować cenioną aktorkę specjalną grafiką, choć zapewne jest ona tylko w polskiej odsłonie Google. Kim jest Helena Modrzejewska? Co wiadomo o jej życiu prywatnym? Jakie role zagrała na deskach teatru? Przekonajcie się poznając ją bliżej już teraz.

Spis treści

  1. Helena Modrzejewska - dzieci
  2. Helena Modrzejewska - mąż
  3. Helena Modrzejewska - kim jest?
  4. Helena Modrzejewska - obraz

Helena Modrzejewska - dzieci, mąż, obraz, cytaty, biografia. Zastanawiacie się, kim jest Helena Modrzejewska, czyli bohaterka uhonorowana przez Google 12.10.2021? Tak naprawdę nazywa się Jadwiga Helena Chłapowska, a Modrzejewska, to jej pseudonim artystyczny. Dała się poznać jako aktorka występująca głównie w rolach szekspirowskich i tragicznych. Propagowała twórczość Williama Szekspira. Zagrała tytułową rolę Marii Stuart, Juliusza Słowackiego, czy rolę Praksedy z Karpackich górali, Józefa Korzeniowskiego. Uważana jest za najwybitniejszą postać w historii teatru w Polsce. Helena Modrzejewska w Google Doodle 12 października 2021 pojawiła się nie bez przyczyny. Tego dnia wypada 181. rocznica urodzin aktorki.

Daria w ESKA Live zaśpiewała megahity i premierowy utwór [ZAPOWIEDŹ]

Helena Modrzejewska - dzieci

Helena Modrzejewska miała miała dwoje dzieci. W związku z Gustawem Zimajerem urodziła syna Rudolfa Modrzejewskiego i corkę, Marię Modrzejewską, zmarłą w dzieciństwie. 

Helena Modrzejewska - mąż

Helena Modrzejewska związana była uczuciowo z dwoma mężczyznami. Pierwotnie zakochała się w Gustawie Zimajerze, z którym miała dwoje dzieci. Ślub wzięła jednak z ziemianinem, Karolem Chłopowskim. Para stanęła na ślubnym kobiercu w 1868 roku w Krakowie. Gdy przeprowadziła się do USA, podawała się za osobę o 6 lat młodszą, a syna Rudolfa przedstawiała jako swojego młodszego brata.

Helena Modrzejewska - kim jest?

Helena Modrzejewska urodziła się 12 października 1840 roku, a zmarła 8 kweitnia 1909 roku w amerykańskim Newport Beach. Za sprawą swojego pierwszego ukochanego, Gustawa Zimajera zadebiutowała na scenach prowincjonalnych. W 1862 roku wystąpiła we Lwowie, gdzie pierwszy raz w życiu zagrała w dramacie romatycznym. Wystąpiła jako Skierka w Balladynie, Juliusza Słowackiego. Niewiele brakowało, a Modrzejewska zadebiutowałaby w 1865 roku na wiedeńskich scenach teatralnych. Zatrzymała ją niska znajomość języka niemieckiego i plan gwiazdy się nie powiódł. W tym samym roku zaangażowała się w działalność na rzecz teatru w Krakowie, a od 1868 zaczęła występować w Warszawie.

W 1876 roku wyemigrowała do Kalifornii wraz z rodziną oraz przyjaciółmi: Julianem Sypniewskim, Łucjanem Paprockim i Henrykiem Sienkiewiczem. Co jeszcze warto wiedzieć o Helenie Modrzejewskiej? Oto kilka ważnych wydarzeń z jej życia:

  • Modrzejewska w efekcie kilkuletniej bytności za granicą i intensywnej nauki języka angielskiego, przyjąwszy pseudonim Helena Modjeska;
  • W 1883 przyjęła obywatelstwo amerykańskie;
  • W 1893 na kongresie kobiet w Chicago przedstawiła sytuację kobiet pod zaborami rosyjskim i pruskim. Skutkiem jej przemówienia było wydanie ukazu carskiego, który zakazywał jej wjazdu na terytorium rosyjskie;
  • Była matką chrzestną aktorki Ethel Barrymore i Stanisława Ignacego Witkiewicza.
  • 2 maja 1905 dała w Nowym Jorku jubileuszowe przedstawienie. Po jubileuszu odbyła dwuletnie tournée i zakończyła karierę aktorską.

Helena Modrzejewska - obraz

Helena Modrzejewska jest jedną z głównych bohaterek, jeśli chodzi o Krakowskie Sukiennice. To właśnie jej portret jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Autorem jest Tadeusz Ajdukiewicz. Obraz przedstawia ktorkę, która widnieje na tle bogatych tkanin, a u jej boku stoi pies.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze