Eurowizja Junior 2020 ODWOŁANA? W Polsce zgłoszono sprzeciw wobec organizowania konkursu

2020-09-23 13:02
Eurowizja Junior 2020 ODWOŁANA? W Polsce zgłoszono sprzeciw wobec organizowania konkursu
Autor: Lukasz Kalinowski/East News Eurowizja Junior 2020 ODWOŁANA? W Polsce zgłoszono sprzeciw wobec organizowania konkursu

Eurowizja Junior, czyli konkurs przepełniony uśmiechem, radością i życzliwością. To też konkurs, za sprawą którego młodzi ludzie mogą spełniać marzenia o wielkiej karierze. Jak się okazuje, konkurs może nie dojść do skutku. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy w jednym miejscu na ESKA.pl!

Eurowizja Junior 2020 odwołana? Taki scenariusz jest możliwy, a wszystko w wyniku sprzeciwu, jaki wyraziła Rada Programowa. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy w tym miejscu na ESKA.pl. Będący w wieku 9-14 lat, niezwykle utalentowani uczestnicy, zmagają się w konkursie od 2003 roku. Polska jest pierwszym i jedynym do tej pory państwem, który wygrał prestiżowe wydarzenie dwa razy z rzędu. Pierwszy raz do zwycięstwa doprowadziła nas Roksana Węgiel śpiewając utwór Anyone I Want To Be. Po zwycięstwie Viki Gabor, choć nie było to obowiązkowe, nasz kraj zdecydował się drugi rok z rzędu zorganizować konkurs piosenki dla dzieci. O tym, że Rada Programowa Telewizji Polskiej sprzeciwia się kontynuowaniu przez TVP współpracy przy organizacji Eurowizji Junior, dowiedział się serwis internetowy Gazeta.pl. Ustalono, że prezydium Rady planuje spotkanie w tej sprawie z zarządem publicznego nadawcy, czyli Jackiem Kurskim i Mateuszem Matyszkowiczem.

Jesień 2020 - hity, które rozgrzeją w najbardziej kapryśny dzień! [WIDEO]

Eurowizja Junior 2020 - odwołana? KOMENTARZ

Konkurs radości, uśmiechu, zadowolenia i spełniania marzeń - Eurowizja Junior to szansa dla wielu młodych artystów na wielką karierę. Viki Gabor przyznała ESKA.pl, że po zwycięstwie tego konkursu jej kariera nabrała tempa. Tego samego zdania jest z pewnością Roksana Węgiel, której wyniki wyszukiwania jej nazwiska w internecie mocno poszły w górę. Nie bierze tego pod uwagę Rada Programowa TVP, czyli ustawowy i statutowy organ opiniodawczo-doradczym Spółki TVP S.A. Serwis internetowy gazeta.pl, podał, że 28 sierpnia rada przyjęła uchwałę, w której "zgłasza sprzeciw wobec kontynuowania przez TVP S.A. współpracy przy organizacji konkursu". Dokładniej chodzi o artykuł 18, w którym widnieje zapis zabraniający rozpowszechniania audycji, która zagraża fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich.

Ochrona ta nie powinna się sprowadzać wyłącznie do ograniczenia emisji treści, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny i moralny dzieci i młodzieży, ale również powinna uwzględniać wpływ, jaki mają te programy na dzieci, które biorą w nich udział. Rada Programowa zwraca się o stworzenie przez Telewizję Polską S.A. własnej audycji promującej aktywność artystyczną dzieci i młodzieży w sposób zgodny z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji

- czytamy w opinii Rady Programowej TVP opublikowanej przez Gazeta.pl. W rozmowie z tym samym serwisem wiceprzewodnicząca Rady, stwierdziła, że uczestnicy Eurowizji Junior są "traktowani jak przedmiot popkultury, jak zabawka dorosłych":

Chcemy rozmawiać na ten temat z zarządem telewizji, wydaje nam się, że ta formuła traktuje dzieci w sposób przedmiotowy i ma mało wspólnego z misją podnoszącą kulturę. Można się zastanawiać, czy nie jest w jakiś sposób sprzeczna z ustawą o radiofonii i telewizji. Wydaje nam się to niebezpiecznym kierunkiem

- podkreśla Bubula. Rada Programowa TVP nie chce, aby Telewizja Polska organizowała konkurs. Kto wygra tę walkę na argumenty i wymienianie dobrych i złych stron konkursu? Przekonamy się niebawem, póki co Eurowizja Junior 2020 odbędzie się zgodnie z planem, jednak w nowych warunkach. 

Eurowizja Junior 2020 - kiedy, gdzie, jak

Eurowizja Junior 2020 odbędzie się 29 listopada w Warszawie. Polska wygrała ubiegłoroczny konkurs, ale nie musiała organizować wydarzenia (w przypadku Eurowizji dla dzieci, zwycięzca poprzedniego konkursu, organizuje kolejny). Wiadomo już, że wydarzenie odbędzie się w zmienionej formule, z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego. Eurowizja Junior z hasłem Rusz świat, odbędzie się w trybie online. Reprezentanci wystąpią w studio nagraniowym w swoim kraju. Do tej pory chęć udziału w konkursie wyraziło 13. nadawców.

Reprezentant Polski wyłoniony zostanie 27 września, w wielkim finale preselekcji odbywających się w Szansie na Sukces. Będzie to Lena Serwin, Ala Tracz lub Lena Marzec. 

Najnowsze