Eurowizja 2022

i

Autor: Francesca Montinaro/Eurovision.tv Wielka Piątka w finale Konkursu Eurowizji 2022

Eurowizja 2023 - wielka piątka. Kraje, które mają bezpośredni awans do finału. Dlaczego?

2023-05-09 13:55

W finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 zobaczymy dwudziestu reprezentantów państw wyłonionych z półfinałów, które odbędą się w pierwszej połowie maja oraz pięciu reprezentantów państw z „Wielkiej Piątki”. Zobacz, które kraje mają zagwarantowane miejsce w finale Eurowizji 2023 i dlaczego akurat te państwa cieszą się tym przywilejem.

Nie wszystkie europejskie kraje muszą walczyć o udział w finale Konkursu Piosenki Eurowizji. Kraje należące do tzw. „Wielkiej Piątki” omijają wszystkie jego etapy i już od momentu zgłoszenia się do konkursu mają zapewnione miejsce w ścisłym finale. Taki stan rzeczy ma miejsce niemalże od początku trwania konkursu, choć nadal można usłyszeć głosy, iż takie zagranie jest niesprawiedliwe wobec innych krajów.

Muzyczne widowisko organizowane jest od 1956 roku i jest jednym z najchętniej oglądanych muzycznych konkursów na świecie. W 1995 roku dyrektor Europejskiej Unii Nadawców Marcel Bezençon wpadł na pomysł połączenia europejskich krajów w muzycznej rywalizacji, a inspiracją był włoski festiwal w San Remo. 19 października 1955 roku pomysł ten został przyjęty przez Zgromadzenie Generalne EBU w Rzymie, a 24 maja 1956 roku w Lugano odbyła się pierwsza edycja europejskiego konkursu.

Czy Blanka awansuje do finału? Typowania przed półfinałem Eurowizji 2023

Eurowizja 2023 – dlaczego Wielka Piątka ma zapewnione miejsce w finale?

Na przestrzeni lat w konkursie wprowadzane były liczne zmiany. W 2004 roku, ze względu na rosnącą ilość uczestników po raz pierwszy odbyły się półfinały, a w 2008 zdecydowano się na wprowadzenie drugiego półfinału. W wyniku głosowania, dziesięciu reprezentantów z obu półfinałów trafia do finału. Poza krajem organizatora o miejsce w finale nie muszą jednak walczyć takie państwa jak: Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy i Francja, które najbardziej wspierają finansowo Konkurs Piosenki Eurowizji i jako jedne z pierwszych brały udział w prestiżowym konkursie.

Eurowizja 2023 - główni faworyci do wygrania konkursu