Eurowizja 2021 - Azerbejdżan. Efendi i taneczne Mata Hari z tureckim brzmieniem

2021-05-22 19:16 Adrian Rybak
Samira Efendi - Azerbejdżan
Autor: Youtube.com/Eurovision Song Contest

Eurowizja 2021 spodoba się wszystkim fanom tanecznego, żeńskiego popu! W stawce pojawiło się kilka takich propozycji, a jedną z nich prezentuje Azerbejdżan. Reprezentantką tego kraju została Samira Efendi, która wykona piosenkę Mata Hari. To prosta, rytmiczna piosenka, w której można usłyszeć inspirację turecką muzyką.

Eurowizja 2021 da Azerbejdżanowi drugie zwycięstwo w historii? Opinie fanów na to nie wskazują, ale eksperci uważają, że kraj może znaleźć się w pierwszej dziesiątce tegorocznej stawki. Reprezentantką Azerbejdżanu została Samira Efendi, która w konkursie występuje po prostu jako Efendi. Zaśpiewa piosenkę Mata Hari, która ma ma porwać Europę do tańca. W melodii można usłyszeć instrumenty charakterystyczne dla Turcji. Niektórzy dostrzegają nawet inspiracje turecką piosenką folkową Konyalım. Fani Eurowizji oczekują, że na scenie zaprezentowane zostanie wielkie show, ponieważ utwór ma do tego potencjał. Dodatkowo Azerbejdżan jest krajem, który co roku poświęca duży budżet, aby ich występy były na światowym poziomie. Czy Efendi uda się odnieść sukces? O tym przekonamy się w maju, ale azerska gwiazda ma konkurencje w postaci innych gwiazd popu. O jednej z nich pisaliśmy tutaj.

Eurowizja 2021 - Te piosenki mogą wygrać konkurs

Eurowizja 2020. Efendi - Cleopatra

Eurowizja 2021 nie jest pierwszym podejściem Efendi do Eurowizji. Podobnie jak wielu innych tegorocznych uczestników, miała reprezentować swój kraj rok wcześniej. Wtedy jej kandydaturą była piosenka Cleopatra, która jest bardzo podobna do Mata Hari. Co więcej, w piosence Mata Hari pojawia się nawiązanie do poprzedniego utworu. W tekście wielokrotnie można usłyszeć słowa "just like Cleopatra". Utwory mają także podobną tematykę. Propozycja 2020 opowiadała o królowej Egiptu, natomiast Mata Hari skupia się na postaci słynnej holenderskiej tancerki.

Eurowizja 2021 - kto z Polski?

Reprezentantem Polski na 65. Konkursie Piosenki Eurowizji będzie piosenkarz i prezenter telewizyjny Rafał Brzozowski. W Rotterdamie wykona piosenkę The Ride, której klimat utrzymany jest w stylistyce lat 80. Wybór spotkał się z chłodnym przyjęciem. Według wielu osób na konkurs powinna pojechać Alicja Szemplińska, która miała reprezentować Polskę w 2020 roku.

Najnowsze