Dlaczego Izrael jest na Eurowizji?

2019-05-18 21:12
Dlaczego Izrael jest na Eurowizji?
Autor: AP/EAST NEWS Netta

Dlaczego Izrael bierze udział w Eurowizji? To pytanie może zadawać sobie wielu widzów, którzy zwrócili uwagę na fakt, że to państwo nie leży w Europie. Jednak zasady uczestnictwa w konkursie nie są takie oczywiste.

Dlaczego Izrael jest na Eurowizji, mimo że nie leży w Europie? To pytanie od wielu lat zadaje sobie część widzów konkursu. Teraz pytanie jest tym bardziej aktualne, gdy Izrael wygrał Eurowizję 2018 i w 2019 jest gospodarzem konkursu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zasady brania udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji nie są tak jednoznaczne. Jednym z uczestników w późniejszych latach stała się także m.in. Australia. Izrael jednak bierze udział w konkursie niemal od samego początku.

Dlaczego Izrael jest na Eurowizji?

Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w 1956 roku - wtedy brało w nim udział jedynie 7 państw: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria i Włochy. Co ciekawe, Izrael debiutował w konkursie na długo przed np. Polską (Izrael jest na Eurowizji od 1979, Polska - od 1994 r.). 

Okazuje się, że położenie geograficzne państwa nie ma aż tak wiele wspólnego z uczestnictwem w Eurowizji, jak mogłoby się wydawać. Do udziału w konkursie kwalifikują się kraje, które są aktywnymi członkami Europejskiej Unii Nadawców - z tego powodu zalicza się do nich również Izrael. Jednak nie jest to jedyne państwo spoza Europy, które może dzięki temu startować w konkursie. Należą do nich także Armenia oraz Maroko.

Eurowizja 2018: kto wygrał?

Najlepszą piosenką Konkursu Eurowizji w 2018 roku okazał się utwór Toy Netty. Neta Barzilaj, bo tak właściwie nazywa się reprezentantka Izraela z 2018 roku, urodziła się 22 stycznia 1993 roku. Służyła w armii, śpiewała na weselach, ale tak naprawdę liczy się dla niej tylko to, o czym śpiewa. Pragnie równości dla inności, tolerancji, miłości i szacunku. Porusza się w gatunku pop i synchro pop.

Izrael w 2018 roku wygrał około stu punktami z silnymi reprezentacjami Cypru i Austrii. Polska nie zakwalifikowała się do wielkiego finału. 

  1. Izrael - 529 pkt.
  2. Cypr - 436 pkt.
  3. Austria - 342 pkt.
Najnowsze