Znicz na Wszystkich Świętych

i

Autor: TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SE / EAST NEWS

Czy Zaduszki to święto? 2 listopada wolne od pracy i szkoły?

2022-10-30 19:40

Zaduszki są uroczystością przypadającą dzień po Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją tego dnia również odwiedzamy groby naszych najbliższych. Warto jednak sprawdzić, czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy i zajęć dydaktycznych, podobnie do 1 listopada. Czy Dzień Zaduszny to święto?

Spis treści

  1. Czy Zaduszki to święto?
  2. Czy Zaduszki to dzień wolny?

Czy obchodzone 2 listopada Zaduszki są dniem wolnym od pracy i szkoły? To pytanie pojawia się w głowach milionów Polaków właściwie co roku. Zgodnie z tradycją 2 listopada, tak jak w poprzedzającym go dniu, odwiedzamy groby naszych najbliższych. Fakt ten powoduje, że wiele osób zastanawia się, czy Dzień Zaduszny jest równie istotnym świętem, co Wszystkich Świętych, a tym samym, czy mamy tego dnia wolne. Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o dniach wolnych od pracy możemy liczyć na 13 takich okazji.

Sklepy i urzędy otwarte 31 października 2022. Czy normalnie zrobimy zakupy i załatwimy sprawy?

Nazywany też Świętem Zmarłych lub Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych Dzień zaduszny jest uroczystością powiązaną ze Wszystkimi Świętymi. Tego dnia miliony Polaków ponownie wybierają się na cmentarze, by zapalić znicze i pomodlić się w intencji zmarłych. Sprawdzamy, czy w związku z tym Zaduszki to święto wolne od pracy.

Muzycy, którzy odeszli za wcześnie... (Avicii, Chada, XXXtentacion, Big Scythe) | ESKA XD - Ale to już było! #58

Czy Zaduszki to święto?

To właśnie Zaduszki, a nie Wszystkich Świętych, są Świętem Zmarłych. Święto ma stałą datę w kalendarzu i jest obchodzone zawsze 2 listopada.

Czy Zaduszki to dzień wolny?

Zaduszki, mimo że są Świętem Zmarłych, nie są dniem ustawowo wolnym od pracy. 2 listopada nie został uwzględniony w ustawie o dniach wolnych od pracy z 18 stycznia 1951 roku. Według obowiązującego kalendarza szkolnego 2022/23 Dzień zaduszny nie jest również dniem wolnym od nauki. Uczniowie i studenci będę normalnie uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych. 

Sonda
Wszystkich świętych i Zaduszki - obchodzisz te święta?