Burza superkomórkowa - co to takiego? Które województwa są zagrożone?

2019-08-21 14:49 A.D.
Burza
Autor: East News / Tomasz Kawka

Od wtorku 20 sierpnia w całej Polsce możemy zaobserwować gwałtowne zmiany pogody. Intensywny deszcz, powiewy wiatru i gwałtowne burze i możliwe są opady gradu, którego średnica ma nawet 3 centymetry średnicy! Czym jest burza superkomórkowa? To wyjątkowo niebezpieczne zjawisko! Dowiedzcie się więcej już teraz na ESKA.pl

Burza superkomórkowa może być zagrożeniem dla całego województwa? Aż jedenaście obszarów otrzymało ostrzeżenia od IMGW. Podczas gwałtownej ulewy spaść może nawet 35 litrów wody na metr kwadratowy. Miało to już miejsce w nocy z wtorku 20.08 na środę 21.08. Jak będzie przez kolejne dni? Czym takiego jest burza superkomórkowa i czym różni się od zwykłych opadów? Są one niezwykle groźne i nie wolno ich lekceważyć! Na ESKA.pl powiemy wam jak je rozpoznać? 

Zobacz też: Michał Szczygieł i Patryk Kumór na Eurowizji 2020? Mamy KOMENTARZ!

Burza superkomórkowa - co to takiego? 

Wirujący prąd wstępujący powietrza charakteryzuje burzę superkomórkową. Zjawisko jest bardzo niebezpieczne, lecz występuje stosunkowo rzadko w porównaniu z innymi rodzajami burz. Powodują gwałtowne i obfite opady i grad, który może przybrać wielkość piłeczki golfowej. Pamiętajcie, by pozamykać okna i odłączyć od prądu urządzenia elektryczne, gdy tylko usłyszycie pierwsze grzmienie lub na niebie pojawią się pioruny. Nie zostawiajcie również zwierząt na poza domem.

Najnowsze