Bazylika Świętogórska w Gostyniu przeszła renowację dzięki funduszom UE

2018-12-12 11:49
WRPO Leszno
Autor: Eska WRPO Leszno

Architektura sakralna Wielkopolski urzeka swym majestatem. Zabytkowe świątynie to nie tylko cenne zabytki, ale też kawał polskiej historii.

Dla wielu z nich czas nie był łaskawy. Dawny blask odzyskują przy wsparciu WRPO 2014+. Jedną z nich jest Bazylika Świętogórska w Gostyniu. Tam odnowiono zabytkowe organy, przebudowano amfiteatr i przeprowadzono renowację ołtarzy.

- Na pierwszy rzut oka, kiedy wejdziemy do Bazyliki widać, że te ołtarze są odnowione i są pełne żywych kolorów i nabrały blasku, bo wcześniej były szare po prostu. Natomiast co do instrumentu, to każdy to zauważa, że jest to naprawdę instrument na bardzo wysokim poziomie - mówi ksiądz Marek Dudek superior kongregacji oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze. - Jestem prefektem muzyki na Świętej Górze. Dzięki temu projektowi ten instrument się zmienił zupełnie, nabrał nowego blasku i nowego piękna. Zupełnie się zmienił niż ten, który był bo zostało tutaj w tym pierwotnym instrumencie pięć głosów a reszta jest nowa, zrekonstruowana na wzór tego pierwszego instrumentu - dodaje Ksiądz Dawid Majda.

-Bardzo mi się podoba ten dźwięk i na msze i na wszystkie koncerty staramy się przychodzić całą rodziną żeby posłuchać tego dźwięku tak, że bardzo się cieszę, że tak dużo się zmieniło w naszym kościele - podsumowuje wierna.

WRPO Leszno
Autor: Eska WRPO Leszno

W Świętogórskiej Bazylice co roku odbywa się Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA podczas którego można posłuchać brzmienia odrestaurowanych organów. Prace modernizacyjne w świątyni kosztowały ponad 4 miliony 300 tys. złotych. Wsparcie unijne wyniosło prawie 3 miliony 700 tysięcy złotych.

Jakie jeszcze projekty współfinansuje Unia Europejska? O tym i o aktualnych naborach przeczytacie na stronie wrpo.wielkopolskie.pl. Jak unijne pieniądze zmieniają południową Wielkopolskę - o tym w kolejnych wydaniach audycji: Zmieniamy Wielkopolskę – czyli o funduszach europejskich dla Leszna i okolic. Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze