WRPO Leszno

i

Autor: Eska WRPO Leszno

Bazylika Świętogórska w Gostyniu przeszła renowację dzięki funduszom UE

2018-12-12 11:49

Architektura sakralna Wielkopolski urzeka swym majestatem. Zabytkowe świątynie to nie tylko cenne zabytki, ale też kawał polskiej historii.

Dla wielu z nich czas nie był łaskawy. Dawny blask odzyskują przy wsparciu WRPO 2014+. Jedną z nich jest Bazylika Świętogórska w Gostyniu. Tam odnowiono zabytkowe organy, przebudowano amfiteatr i przeprowadzono renowację ołtarzy.

- Na pierwszy rzut oka, kiedy wejdziemy do Bazyliki widać, że te ołtarze są odnowione i są pełne żywych kolorów i nabrały blasku, bo wcześniej były szare po prostu. Natomiast co do instrumentu, to każdy to zauważa, że jest to naprawdę instrument na bardzo wysokim poziomie - mówi ksiądz Marek Dudek superior kongregacji oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze. - Jestem prefektem muzyki na Świętej Górze. Dzięki temu projektowi ten instrument się zmienił zupełnie, nabrał nowego blasku i nowego piękna. Zupełnie się zmienił niż ten, który był bo zostało tutaj w tym pierwotnym instrumencie pięć głosów a reszta jest nowa, zrekonstruowana na wzór tego pierwszego instrumentu - dodaje Ksiądz Dawid Majda.

-Bardzo mi się podoba ten dźwięk i na msze i na wszystkie koncerty staramy się przychodzić całą rodziną żeby posłuchać tego dźwięku tak, że bardzo się cieszę, że tak dużo się zmieniło w naszym kościele - podsumowuje wierna.

WRPO Leszno

i

Autor: Eska WRPO Leszno

W Świętogórskiej Bazylice co roku odbywa się Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA podczas którego można posłuchać brzmienia odrestaurowanych organów. Prace modernizacyjne w świątyni kosztowały ponad 4 miliony 300 tys. złotych. Wsparcie unijne wyniosło prawie 3 miliony 700 tysięcy złotych.

Jakie jeszcze projekty współfinansuje Unia Europejska? O tym i o aktualnych naborach przeczytacie na stronie wrpo.wielkopolskie.pl. Jak unijne pieniądze zmieniają południową Wielkopolskę - o tym w kolejnych wydaniach audycji: Zmieniamy Wielkopolskę – czyli o funduszach europejskich dla Leszna i okolic. Audycja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej.