Barbórka 2021: co to za święto? Kiedy obchodzimy? Czy jest wtedy wolne?

2021-11-27 14:08
Barbórka 2021: co to za święto? Kiedy obchodzimy? Czy jest wtedy wolne?
Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS Barbórka 2021: co to za święto? Kiedy obchodzimy? Czy jest wtedy wolne?

Barbórka to tradycyjne święto górnicze, które obchodzimy w naszym kraju w dniu Świętej Barbary z Nikomedii. Jest ona patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Co ciekawe poza górnikami w ten dzień świętują również geolodzy i inne osoby, które mają zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. O co chodzi w Barbórce?

Barbórka 2021: co to za święto? Kiedy obchodzimy? Czy jest wtedy wolne? Na te pytania odpowiedzi szukają osoby, które albo nie mieszkają na Śląsku, albo nie wiedzą co to za święto. Barbórka, to inaczej Dzień Górnika. W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną mszą w kościele lub w cechowni. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny. Odbywają się wtedy uroczyste akademie i spotkania, a także koncerty, występy artystyczne i bale, w których uczestniczą całe rodziny górników.

Tak wygląda tradycyjna Barbórka. Orkiestra górnicza obudziła mieszkańców Katowic

Barbórka 2021: kiedy obchodzimy?

Barbórka 2021 obchodzona jest tak jak w każdym innym roku. To święto nieruchome, które przypada na 4 grudnia. Co ciekawe w dniach które poprzedzają Barbórkę organizowane są tak zwane karczmy piwne, w których udział biorą górnicy i osoby związane z górnictwem. Odpowiednikiem dla kobiet są combry babskie. Karczmy piwne nie mają powszechnej i długiej tradycji. Pojawiły się one na stałe w latach 80. XX wieku. Co ciekawe w niektórych miejscowościach organizowane są również w trakcie święta góników turnieje Barbórkowe w hokeju na lodzie.

Sylwester 2021/2022 - czy będą obostrzenia? Imprezy sylwestrowe odwołane?

Barbórka 2021: czy jest wtedy wolne?

Barbórka 2021 to święto, które obchodzone jest przede wszystkim na Śląsku. Jest to związane z tym, że jest tam największe skupisko kopalń w naszym kraju. Nie ma wtedy powszechnie dnia wolnego.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze