Andrzejki, a Katarzynki? Czym się różnią? Kiedy je obchodzimy w 2018?

2018-11-14 13:13
Andrzejki
Autor: East News / LECH GAWUC/REPORTER

Czym są Andrzejki, a czym Katarzynki? Dowiedzcie się wszystkiego o tych niezwykłych dniach na ESKA.pl

Od zarania dziejów ludzi fascynowała magia i mistyka. Każdy z nas marzył też w dzieciństwie, że spotka go coś niesamowitego. Jednym z ważniejszych tematów był oczywiście ślub. Czy znajdziemy dobrego męża lub żonę? Jak się dowiedzieć kto nim zostanie? Najlepszym sposobem było obchodzenie Andrzejek lub Katarzynek. 

Andrzejki - co to takiego? 

Andrzejki to tradycyjny wieczór wróżb, który odbywał się w wigilię świętego Andrzeja czyli 29 listopada. Przeznaczony był dla panien na wydaniu, które poszukiwały męża. To właśnie wtedy miał on im się ukazać w tafli wody czy płomieniu świecy. Mogły też poznać jego inicjały. Słynna wróżba z ustawianiem butów miała za zadanie orzec, którą z pań pierwsza wyjdzie za mąż. Obecnie organizowane są imprezy i bale andrzejkowe w całym kraju. Wróżby zostawia się jednak dzieciom.

Katarzynki - co to takiego? 

Katarzynki to wyjątkowa zabawa, która stworzona została specjalnie z myślą o... panach! Mężczyźni w wigilię świętej Katarzyny, czyli 7 grudnia, zbierali się, by wróżyć. Oczywiście ich horyzonty wykraczały dalej niż wzięcie ślubu. Każdy z nich sprawdzał również, czy będzie... bogaty.

Najnowsze