5 ciekawostek o świętym Mikołaju. Tego na pewno nie wiedziałeś!

2022-12-02 10:42
Mikołaj
Autor: Canva

Święty Mikołaj, to postać, którą znają i uwielbiają chyba wszyscy. Starszy, siwy pan z długą brodą, co roku, odwiedza domy najgrzeczniejszych dzieci, by wręczyć im wyjątkowe prezenty. Warto poznać bliżej tę wyjątkową postać.

Ciekawostki o Świętym Mikołaju mogą Was zaskoczyć. Ta postać wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby Wam się wydawać. Uwielbiany przez wszystkich, szczególnie dzieci, starszy, siwy pan z brodą posiada swój pierwowzór w osobie biskupa Miry, który cały swój majątek rozdał biednym. Święty Mikołaj jest nieodłącznym elementem Mikołajek, które obchodzimy 6 grudnia i Świąt Bożego Narodzenia. Co roku, miliony dzieci wysyłają do niego listy, w których opisują swoje najskrytsze marzenia. Najmłodsi, z ogromnym entuzjazmem, poszukują śladów, które świadczyłyby o tym, że ich dom odwiedził już starszy, siwy pan, który zostawił wymarzone prezenty oraz poczęstował się specjalnie przygotowanymi dla niego ciasteczkami. Warto dowiedzieć się, kim naprawdę była ta znana i lubiana przez wszystkich postać.

Mikołajki 2022 - prezenty DIY. Te upominki zrobisz samemu

Najlepsze świąteczne piosenki. Dzięki nim poczujesz magię świąt

Święty Mikołaj - ciekawostki

Tego mogliście nie wiedzieć o Świętym Mikołaju!

1. Mikołaj, by odwiedzić wszystkie dzieci, nie ma tylko 24 godzin. Biorąc pod uwagę strefy czasowe i ruch obrotowy Ziemi, jego czas pracy wydłuża się aż do 31 godzin.

2. Obecny wizerunek Świętego Mikołaja - czerwony strój i czapka, został spopularyzowany przez koncert Coca-Cola w 1930 roku. Wcześniej przedstawiany był w stroju biskupa. 

3. Mikołaj uważany był za świętego, który udziela pomocy w niemal każdej potrzebie. Przywoływano go nawet w rytuałach egzorcystycznych.

4. Święty Mikołaj jest również patronem wielu zawodów, miast i państw. Patronuje on np. studentom, uczonym, sędziom, więźniom, Grecji, Albanii, Rosji, a nawet Elblągowi i Bydgoszczy!

5. Prezenty, które rozdaje Mikołaj są zawsze starannie zapakowane i ozdobione. Aby każde dziecko dostało piękny prezent, musi zużyć aż 2,57 miliona kilometrów papieru. 

Astronomiczna zima 2022 - kiedy jest? Czym się różni od kalendarzowej?

Co wiesz o świętym Mikołaju? Rozwiąż quiz i sie przekonaj

Pytanie 1 z 9
Święty Mikołaj był orędownikiem:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze