Polskie tablice we Włoszech

i

Autor: Pixabay/ X/MrMireaux Polskie tablice we Włoszech

świat

Skutery we Włoszech na polskich tablicach rejestracyjnych. Dlaczego jest ich tak dużo?

2024-05-13 19:08

Uwagę turystów z Polski, a teraz także mediów, przyciągają we Włoszech skutery i samochody osobowe, które mają polskie tablice rejestracyjne. Jest ich tak wiele, że Neapol zyskał już miano "dzielnicy Warszawy". Sprawę w szczegółach wyjaśnił dziennik "Corriere della Sera".

Polskie tablice rejestracyjne we Włoszech, dlaczego jest ich tak wiele?

Turyści z Polski na ulicach takich włoskich miast jak Neapol mogą poczuć się jak w domu. Pełno tam skuterów i samochodów z polskimi rejestracjami. Pojazdami nie poruszają się jednak Polacy, a Włosi. O co chodzi? Sprawie przyjrzał się włoski dziennik "Corriere della Sera".

Koszt ubezpieczenia OC we Włoszech

Okazuje się, że Włosi rejestrują pojazdy w Polsce, by obniżyć koszty ubezpieczenia. Neapol jest na drugim miejscu, po Prato, w rankingu miast, w których płaci się najwięcej za polisę pojazdu, czytamy na corriere.it. Za ubezpieczenie skutera trzeba tam zapłacić aż 1500 euro, czyli blisko 6500 złotych. Koszty można znacząco obniżyć, jeśli z pomocą firmy pośredniczącej ubezpieczy się pojazd w Polsce. Jak wygląda taka procedura? Należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie i eksport pojazdu do Polski, pośrednik, czyli nowy właściciel pojazdu, rejestruje go w Polsce i wypożycza wnioskodawcy. W pierwszym roku składka za ubezpieczenie w Polsce wynosi ok. 600-800 euro, w kolejnych latach to już tylko 300 euro (1300 zł).

Cały zabieg jest legalny, ale ryzykowny. "W razie wypadku polska firma ubezpieczeniowa rzadko wypłaca odszkodowania" - przekonuje corriere.it, zwracając uwagę, że użytkownik skutera nie może nim już swobodnie dysponować (np. sprzedać), a w przypadku, gdy firma, która jest właścicielem pojazdu zbankrutuje, pojazd zostanie odebrany.

Dziennik zwrócił uwagę, że we Włoszech za ubezpieczenie pojazdu płaci się o 27 proc. więcej niż średnio w innych krajach europejskich. Ze względu na wysokie koszty ok. 3 mln pojazdów (5,6 proc. wszystkich) nie ma ubezpieczenia. 

W Polsce średnia cena ubezpieczenia OC to 758 zł (marzec 2024), wynika z danych porównywarki Mubi.

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
Groźny wypadek motocyklisty w Warszawie