Wymiana opon

i

Autor: SEBASTIAN WOLNY/SUPER EXPRESS Wymiana opon

bezpieczeństwo

Kiedy wymienić opony na zimowe? Jest jedna prosta zasada

2023-11-14 18:53

Kiedy zmienić opony na zimowe - to pytanie zadaje sobie jesienią wielu kierowców. Część właścicieli samochodów czeka do 1 listopada, inni zmieniają opony dopiero po pierwszych opadach śniegu. Sprawdziliśmy, co na temat zmiany opon mówią polskie przepisy, a także, jakie są zalecenie ekspertów. Okazuje się, że przy decyzji o zmianie opon kierowcy powinni wziąć pod uwagę tylko jedną zmienną. Wskazówką może być także niemiecka zasada "od O do O".

Opony zimowe zapewniają bezpieczną i komfortową jazdę w trudnych warunkach drogowych - na śniegu czy lodzie, skracają drogę hamowania, ale i ułatwiają ruszanie. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od opon letnich. Po przyjrzeniu się dostrzeżemy specjalne oznaczenia (np. gwiazdka, symbolizująca śnieg), a także wyprofilowany, głębszy bieżnik. Opony zimowe są wykonane z innych mieszanek gumowych, niż letnie. Eksperci i większość kierowców nie mają wątpliwości - należy zmieniać opony zgodnie z ich sezonowymi przeznaczeniem.

Wymiana opon na zimowe - prawo, polskie przepisy, mandat

W Polsce nie ma przepisów, które regulują kwestię wymiany opon na zimowe czy letnie, tzn. nie można dostać mandatu za jazdę np. na letnich oponach w zimie (ale policja może ukarać kierowcę za zły stan opon, np. zużyty bieżnik). Z badań wynika, że ponad 80 proc. kierowców wymienia opony.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Sprawdź temperaturę

Wielu kierowców zastanawia się każdej jesieni, kiedy zmienić opony. Niektórzy nie chcą dać się zaskoczyć zimie i zmieniają opony na "zimówki" już we wrześniu czy październiku. Inni wręcz przeciwnie, ustawiają się (w długich) kolejkach do wulkanizacji dopiero po pierwszym śniegu, niekiedy nawet w grudniu. Zarówno jedni i drudzy popełniają błąd. Opony na zimowe należy wymienić, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. 

Wymiana opon. Niemiecka zasada "od O do O"

Pomocna dla wielu kierowców może być zasada stosowana przez właścicieli samochodów w Niemczech. To tzw. reguła "od O do O", która mówi, że na zimowych oponach powinno się jeździć od października (niem. Oktober) do Wielkanocy (niem. Ostern).

Eksperci przypominają, by przed założeniem używanych opon zimowych sprawdzić ich stan. Producenci podkreślają z koli, że nie należy używać opon dłużej niż przez osiem sezonów.

Progi sinusoidalne w Warszawie:

Zimowe czy całoroczne? Jakie opony wybrać? [TEST ZIMÓWEK] | ESKA XD - Prosto z salonu #36