Stacja paliw

i

Autor: Orlen Stacja paliw

prawo

Każdy kierowca dostanie zwrot pieniędzy. Nadchodzi zmiana przepisów

2024-06-09 15:47

Dobra wiadomość dla kierowców wykorzystujących prywatny samochód do celów służbowych. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, dzięki któremu z tzw. kilometrówki będą mogli korzystać już nie tylko posiadacze samochodów spalinowych, ale również elektrycznych i hybrydowych. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Spis treści

  1. Kilometrówka także za auto elektryczne
  2. Zwrot za korzystanie z własnego auta do celów prywatnych. Kiedy zmiana przepisów?
  3. Kilometrówka 2024. Jaka stawka za 1 km?
  4. Jak rozliczyć kilometrówkę 2024? Wzór i przykład

Kilometrówka także za auto elektryczne

Z kilometrówki mogą aktualnie korzystać tylko posiadacze pojazdów spalinowych. Wkrótce to się zmieni. Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło w połowie maja projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. "Projektowana zmiana ma na celu wprowadzenie możliwości zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym lub hybrydowym, ale także napędzanych wodorem, czy zasilanych innymi alternatywnymi źródłami energii" - czytamy w opisie projektu, który zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. 

Jak wyjaśniono, "obowiązujące przepisy aktu wykonawczego wydanego na podstawie ww. delegacji ustawowej nie regulują kwestii zwrotu pracownikom kosztów poniesionych w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych samochodami prywatnymi z napędem elektrycznym lub hybrydowym, napędzanych wodorem, czy zasilanych innymi alternatywnymi źródłami energii. Warunki ustalania oraz sposób dokonywania zwrotu kosztów używania pojazdów prywatnych do celów służbowych określone zostały w rozporządzeniu" - podkreślono.

Zwrot za korzystanie z własnego auta do celów prywatnych. Kiedy zmiana przepisów?

Nowelizacja przepisów miałaby zostać przyjęta w drugim kwartale br. Nowe przepisy mogłyby wejść w życie jeszcze w tym lub na początku przyszłego roku.

Kilometrówka 2024. Jaka stawka za 1 km?

Kilometrówka to zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych, które nie są własnością pracodawcy. W styczniu 2023 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia, która podniosła stawki za używanie pojazdów prywatnych do celów służbowych. Koszty używania pojazdów do celów służbowych pokrywa pracodawca według stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, które nie mogą być wyższe:

  • dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 niż 0,89 zł,
  • dla samochodu o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł,
  • dla motocykla – 0,69 zł,
  • dla motoroweru – 0,42 zł.

Jak rozliczyć kilometrówkę 2024? Wzór i przykład

Aby obliczyć kilometrówkę, czyli kwotę, jaką powinien zwrócić pracodawca pracownikowi, należy pomnożyć liczbę przejechanych kilometrów przez stawkę dla danej pojemności silnika. Np.: Pracownik przejechał 300 km swoim samochodem z silnikiem o pojemności 1.7 (1700 cm3). 300 x 1,15 zł = 345 złotych do zwrotu. Zazwyczaj firmy przygotowują specjalne formularze, które muszą wypełnić pracownicy, tam oprócz przejechanych kilometrów wpisują cel podróży służbowej i trasę (skąd, dokąd, kiedy).

JAK OSZCZĘDZAĆ PALIWO? Zasady eco drivingu | ESKA XD - Prosto z salonu #45

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to: