Jak efektywnie prowadzić samochód, by oszczędzać paliwo?

2025-07-28 11:20 Materiał sponsorowany

W ostatnich latach ceny paliwa stały się bardzo wysokie. Choć się ustabilizowały, to jednak pozostają na niekorzystnym dla odbiorców poziomie. Nic więc dziwnego, że kierowcy szukają sposobów na zmniejszenie spalania. Oto kilka przydatnych wskazówek, jak prowadzić auto, aby oszczędzać paliwo.

Ubezpieczenie OC pojazdu

i

Autor: Materiały prasowe/ Materiały prasowe

Mniejsze spalanie to mniejsze koszty

Podstawowym argumentem za świadomą i oszczędną jazdą jest to, że mniejsze spalanie wiąże się z mniejszymi kosztami podróży. Jest to związane z jednej strony ze spadkiem spalania liczonego w kilometrach na każde 100 km, a z drugiej strony ze spowolnioną degradacją podzespołów, w tym elementów układu hamulcowego. Trzecim plusem takiego postępowanie jest zmniejszenie zanieczyszczeń generowanych przez pojazd, co ma korzystny wpływ na środowisko naturalne, a także nasze codzienne życie. Jak robić to mądrze, bezpiecznie i skutecznie?

Sprawdzone sposoby na oszczędzanie paliwa w trakcie jazdy

Poniżej w kilku zdaniach opisaliśmy najprostsze do wdrożenia sposoby na to, aby zmniejszyć spalanie w trakcie jazdy i zagwarantować sobie realne oszczędności finansowe. Warto zrobić to już dziś, aby zwiększyć zasobność portfela.

Styl jazy ma znaczenie

Oczywiście bardzo ważny jest styl jazdy. Szybka jazda, gwałtowne hamowanie lub długie utrzymywanie niskiego biegu to powody, przez które spalanie znacznie wzrasta. Różnica może wynieść nawet kilka kilometrów na każde przejechane 100 kilometrów, więc jest o co powalczyć. W nowoczesnych pojazdach należy zrezygnować z jazdy na luzie. Nawet dojeżdżając do skrzyżowania, warto robić to na biegu. Wpływa to korzystnie na spalanie oraz utrzymanie podzespołów w dobrym stanie technicznym.

Naucz się płynnej i bezpiecznej jazdy, operując biegami oraz unikając nadmiernego rozpędzania się. To wszystko przełoży się na realne oszczędności finansowe, a także na zmniejszone ryzyko ewentualnych wypadków.

Im cięższy pojazd, tym więcej spala

Podróżujesz pojazdem wypełnionym bagażem po brzegi? W takiej sytuacji trudno o wygenerowanie oszczędności na paliwie. Im cięższy pojazd, tym wyższe jest jego spalanie. Właśnie dlatego rekomenduje się wyjęcie z auta ciężkich przedmiotów, jeżeli ich nie potrzebujemy. Wbrew pozorom każdy kilogram ma znaczenie, dlatego zwróć na to uwagę i nie woź ze sobą zbędnego balastu.

Optymalne wykorzystywanie klimatyzacji

Wpływ na większe spalanie ma też używanie klimatyzacji. Oczywiście trudno wyobrazić sobie jazdę bez niej i jest wskazana nawet w okresie zimowym, jednak warto używać jej z głową. Staraj się optymalnie wykorzystywać instalację klimatyzacyjną w aucie. Jazda z włączonym układem może powodować wzrost spalania nawet o 2 litry na każde 100 kilometrów. 

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Na wysokość spalania auta wpływ mają nawet najmniejsze detale. Obowiązkiem kierowcy jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach oraz reagowanie, gdy wymaga tego sytuacja. Zbyt niskie ciśnienie powoduje większy opór w trakcie jazdy, przez co pojazd zużywa więcej paliwa. Z drugiej strony zbyt wysokie ciśnienie może powodować usterkę opony oraz wypadki samochodowe. W tym zakresie warto stosować się do wskazań producenta. Różnica w spalaniu może dochodzić nawet do kilku procent, co w skali długotrwałego użytkowania auta może przełożyć się na spore kwoty.

Ubezpieczenie OC pojazdu – każdy musi je mieć

Szukając oszczędności, nie rezygnuj z wykupu ubezpieczenia OC. Jest ono obowiązkowe i poruszanie się bez niego skutkuje poważnymi konsekwencjami, w tym wysoką karą nałożoną przez UFG. Ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowano w towarzystwie ubezpieczeniowym LINK4. To nie tylko OC, ale także dodatkowe ubezpieczenia jak Assistance i AC.

Sprawdź ofertę na stronie www.link4.pl, gdzie znajdziesz kalkulator OC, dzięki któremu wyliczysz wysokość składki. By zawrzeć umowę, możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 23 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.