Powstanie Wielkopolskie

i

Autor: Archiwum Państwowe w Lesznie

Historia

Dzisiaj obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

2023-12-27 11:32

Powstanie Wielkopolskie nie objęło Leszna, ale dzięki niemu nasze miasto w końcu wróciło do macierzy. Musieliśmy na to czekać do 17 stycznia. Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Do miasta powstańcy jednak nie weszli.

Powstanie Wielkopolskie - jedyny wygrany przez Polaków zryw niepodległościowy

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku jako reakcja na zakończenie I wojny światowej i upadek monarchii niemieckiej. Głównym celem powstania było przyłączenie regionu Wielkopolski do odrodzonej Polski. Powstanie Wielkopolskie przyczyniło się do ustanowienia granic Polski na zachodzie, a podpisanie traktatu wersalskiego w 1919 roku potwierdziło te zmiany terytorialne. W Lesznie walk powstańczych nie było - mówi Elżbieta Olender, dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie.

Oddziały powstańcze dochodziły do granic Leszna, jednak samego miasta nie zajęły, bo w Lesznie stacjonował silny garnizon niemiecki. Na szczęście była Konferencja Wersalska i postanowienia Traktatu Wersalskiego, które zdecydowały o tym, że Leszno znalazło się w Polsce.

Leszno zostało włączone do Polski decyzją Traktatu Wersalskiego

Zanim w Wersalu zapadła decyzja o włączeniu Leszna w odrodzone państwo polskie, Niemcy robili co mogli, by do tego nie dopuścić.

Powstawały nawet uchwały ówczesnych sejmików powiatowych, między innymi Leszna i Rawicza, by te miasta wyłączyć z terenów Wielkopolski i przyłączyć do Śląska. Spowodowałoby to, że mielibyśmy Leszno w innej prowincji niemieckiej, która w większości została przyłączona do terenów Niemiec. Taki wybieg próbowali zrobić Niemcy, na szczęście to się im nie udało - mówi Elżbieta Olender.

Leszno na przyłączenie do macierzy musiało czekać do 17 stycznia 1919 roku.

Tego dnia do miasta wkroczyli Polacy witani flagami czy girlandami z kwiatów w oknach. Dzień później odbyła się uroczysta msza i powitanie wojewody Cylichowskiego i generała Dowbór-Muśnickiego, którzy oficjalnie przejmują polskie już Leszno - dodaje Elżbieta Olender.

Samo przejęcie miasta przez polską administrację odbyło się bez większych problemów. Niemcy dość spokojnie opuścili Leszno.

Dość spokojnie, ale i w lekkim popłochu, zwłaszcza mieszkańców, którzy dowiedzieli się, że znajdą się w Polsce, więc sprzedawali swoje kamienice, sklepy, jakieś większe lub mniejsze fabryczki - mówi Olender.

 Dzisiaj (27.12) by upamiętnić rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Lesznie zawyją syreny. Sygnały będą włączone o godzinie 16:40.

Quiz o przesądach noworocznych i sylwestrowych. Wiesz, co robić, aby 2024 był dla Ciebie szczęśliwy?

Pytanie 1 z 10
Która z tych czynności wykonywana w sylwestra przyciąga nieszczęścia?