kierowca, samochód

i

Autor: pl.freepik.com Od 1 lipca 2023 zmiany dla właścicieli pojazdów. Tylko 30 dni na zawiadomienie o zbyciu, nabyciu i zarejestrowanie

Wiadomości

Od 1 lipca zmiany dla właścicieli pojazdów. Kierowco, będziesz miał na to tylko 30 dni!

2023-06-23 13:35

Od soboty, 1 lipca 2023 roku zostają wprowadzone nowe przepisy dla wszystkich tych, którzy w planach mają sprzedaż bądź kupno samochodu. Co ciekawe, ma to związek z odwołanym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanem zagrożenia epidemicznego. Kierowcy będą mieli tylko 30 dni na wykonanie pewnej procedury. O co chodzi?

Nowe przepisy od 1 lipca 2023. O czym muszą pamiętać kupujący i sprzedający auta?

Wydziały Komunikacji w całej Polsce poinformowały o zmianach, które dotyczą tych, którzy zakupili lub też sprzedali auto. To pokłosie tego, że zgodnie z rozporządzeniem 14 czerwca 2023 roku odwołano w naszym kraju stan zagrożenia epidemicznego. Wydawać by się mogło, że dla kierowców nie powinno to nic zmieniać, jednak jest wprost przeciwnie. Od 1 lipca 2023 roku właściciel pojazdu zarejestrowanego na terytorium kraju jest zobowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu. To jednak nie wszystkie zmiany.

Sprowadzasz auto zza granicy? Tu również szykują się zmiany

Rewolucja dotyczy także tych kierowców, którzy sprowadzili auto zza granicy. Również od soboty, 1 lipca właściciel pojazdu niebędącego nowym pojazdem, lecz sprowadzonego z kraju członkowskiego Unii Europejskiej ma bezwzględny obowiązek zarejestrować pojazd na terytorium RP w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Lipiec to także miesiąc pod znakiem innej zmiany, tym razem przyjemniejszej, o ile nie dla czasu, to dla naszego portfela. Zniesione zostają bowiem opłaty ewidencyjne. Oznacza to, że od kierowców za każdą czynność związaną z rejestracją czy też wydaniem prawa jazdy, nie będzie pobierana kwota 0,50 zł.

Za co można dostać mandat na plaży? Niektórych rzeczy nawet byś nie podejrzewał! [ZDJĘCIA]

Jacek Sasin wygwizdany podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Europejskich 2023