Rynek Główny w Krakowie

i

Autor: Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa

Wiadomości

Kiedy drzewa wrócą na Rynek Główny? Padła konkretna data

2024-05-15 8:32

„Posadźmy drzewa na Rynku Głównym” to projekt, na którego realizację dwa lata temu postawili mieszkańcy Krakowa w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego. Z powodu wartości historycznej i zabytków formalności trwały bardzo długo, ale wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie Rynek w Krakowie stanie się bardziej zielony.

Posadzą drzewa na Rynku w Krakowie. Padła konkretna data

„Posadźmy drzewa na Rynku Głównym” to projekt ogólnomiejski, na którego realizację dwa lata temu w ramach budżetu obywatelskiego postawili mieszkańcy Krakowa. Plan zakłada posadzenie drzew na Rynku w Krakowie. Warto wspomnieć, że zieleń z tej części miasta zniknęła kilkadziesiąt lat temu. Realizacja samego projektu nie jest łatwym zadaniem, głównie z uwagi na wartość zabytkową Rynku Głównego. Wszystko wskazuje jednak na to, że projekt zaczyna się materializować. Aktywista Krzysztof Kwarciak donosi, że specjaliści z Politechniki Krakowskiej przygotują koncepcję nowej aranżacji Rynku. Na tym etapie zapadnie również decyzja w jakiej liczbie i lokalizacji zostaną posadzone drzewa.

Planowane jest przygotowanie wizualizacji, które mają obrazowo pokazać wpływ dodatkowej zieleni na walory widokowe, co pozwoli dobrze zaplanować przestrzeń. Zostaną także przygotowane szczegółowe opracowania nawiązujące do historii miejsca, bo taki wymóg postawił konserwatora zabytków w wydanych pod koniec zeszłego roku wytycznych. Przetarg  zakłada, że opcjonalnie Politechnika Krakowska zajmie się również uzyskaniem pozwolenia na budowę w zastępstwie Zarządu Zieleni Miejskiej, ale sposób finalizacji przygotowań będzie ustalony w przyszłości – informuje Krzysztof Kwarciak.

Przestrzeń Rynku Głównego ma zostać zaaranżowana tak, aby wciąż eksponować zabytki.

Posadzenie drzew na Rynku Głównym będzie się wiązało ze swoistą przebudową części najważniejszego miejskiego placu. W miejscu nasadzeń trzeba będzie ściągnąć kostkę brukową i otoczyć nowo utworzone okienka krawężnikiem.  Być może pojawi się potrzeba przełożenia części płyt, żeby dostosować do zmian wzór w jaki się one obecnie układają. Warto również rozważyć postawienie dodatkowych ławek przy drzewach.  Trzeba będzie wykonać spore prace kamieniarskie,  a skala zadania sprawia, że nie jest to proste przedsięwzięcie. Samo posadzenie drzew będzie tylko finalnym efektem szerszych zmian jakie zajdą na Rynku Głównym – pisze Krzysztof Kwarciak.

Kiedy drzewa wrócą na Rynek Głównym? Jak czytamy, zieleń wróci do centrum Krakowa najprawdopodobniej w 2025 roku.

Wystawa Accelerating Science w Krakowie

Express Biedrzyckiej - Krzysztof ŚMISZEK