gwiazdy

Rola Ferdynanda Kiepskiego niemal zepsuła mu karierę. Czym zajmuje się obecnie Andrzej Grabowski i jak zmienił się przez lata?

2024-06-17 20:45

Andrzej Grabowski to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Największą sławę przyniosła mu rola Ferdynanda Kiepskiego w serialu "Świat według Kiepskich". Niestety, przez tą samą rolę, ciężko było u artysty z innymi angażami scenicznymi. Wszystko przez to, że Ferdek wbił się ludziom w pamięć tak mocno, że w każdym możliwym innym wcieleniu, nadal zauważali w Grabowskim właśnie jego. Co dzieje się z Andrzejem Grabowskim teraz? Jak wygląda 72-letni, popularny aktor?

Spis treści

 1. Andrzej Grabowski - Kariera
 2. Andrzej Grabowski - Prywatnie
 3. Andrzej Grabowski - "Świat według Kiepskich"

Andrzej Grabowski słynie ze swojej scenicznej charyzmy. Ten niezwykle wybitny aktor miał jednak problemy, by dostać rolę w wielu produkcjach. Wszystko za sprawą tego, że Polacy ukochali i zapamiętali go jako Ferdynanda Kiepskiego. Ta rola niemal zrujnowała mu karierę! Jak zmienił się przez lata i czym zajmuje się aktualnie aktor? Sprawdzamy!

Andrzej Grabowski przeszedł operację i sporo schudł! Co dolega aktorowi?

Andrzej Grabowski - Kariera

Andrzej Grabowski to wybitny polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Oprócz występowania na scenie, para się również dubbingiem, scenopisarstwem i reżyserią. Grabowski zadebiutował w 1972 roku w serialu "Odejścia, powroty". Dwa lata później ukończył studia aktorskie w Krakowie. Z czasem zajął się również karierą kabaretową. Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola Ferdynanda Kiepskiego w popularnym serialu "Świat według Kiepskich". Jego najważniejsze aktorskie role odegrał w produkcjach, takich jak:

 • "Dzień świra" (2002),
 • "Kariera Nikodema Dyzmy" (2002),
 • "Zróbmy sobie wnuka" (2003),
 • "Pitbull" (2005),
 • "Strajk" (2006),
 • "Dublerzy" (2006),
 • "Pitbull. Nowe porządki" (2016),
 • "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" (2016),
 • "Polityka" (2019).

Grabowski zasiadał w fotelu jurora "Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami" od 2014 roku.

Andrzej Grabowski - Prywatnie

Andrzej Grabowski urodził się 15 marca w 1952 roku w Chrzanowie. W 2024 roku obchodzi swoje 72. urodziny! Aktor związany był z Anitą Kruszewską od 2009 do 2018 roku. Wcześniejszą partnerką Grabowskiego była Anna Tomaszewska, z którą trwał w związku od 1982 do 2008 roku. Aktor ma dwie córki - Zuzannę i Katarzynę. Na co dzień jest teściem Pawła Domagały. Od 2020 roku jest w związku z Aldoną Grochal. Grabowski ma dwóch braci. Mikołaj Grabowski również jest aktorem i reżyserem, a Wiktor pracował jako inżynier górnik.

Andrzej Grabowski ma znanych zięciów. Jeden z nich wystąpił z serialowym Ferdkiem w "Świecie Według Kiepskich"

Andrzej Grabowski - "Świat według Kiepskich"

Andrzej Grabowski wcielił się rolę Ferdynanda Kiepskiego w serialu "Świat według Kiepskich". Aktor występuje w produkcji od 1999 roku. „Świat według Kiepskich” rozgrywa się we Wrocławiu, na ulicy Ćwiartki 3/4. Zabawne i często absurdalne historie, bawiły widzów przez 23 lata. Ogromna liczba fanów serialu była zawiedziona, kiedy okazało się, że producenci nie zamierzają go kontynuować. Jednymi z przyczyn zakończenia „Świata według Kiepskich” w 2022 roku, były niemal masowe śmierci głównych bohaterów. Dariusz Gnatowski – odtwórca roli Boczka, odszedł 20 października 2020 roku, a Ryszard Kotys, który wcielił się w serialowego Paździocha, zmarł 27 stycznia 2021 roku.Andrzej Grabowski tak bardzo zapadł w pamięci widzów jako odtwórca roli Ferdynanda Kiepskiego, że aktor miewał nawet problemy w obsadzaniu go w innych produkcjach, ze względu na mocne skojarzenia z Kiepskim. Ferdynand Kiepski to bezrobotny mieszkaniec Wrocławia, którego hasłem, a może i mottem życiowym jest sentencja brzmiąca: „Nie ma w tym kraju pracy dla ludzi z moim wykształceniem”.

QUIZ. Świat według Kiepskich. Sprawdźcie, co pamiętacie z tej śmiesznej produkcji!

Nie tak dawno okazało się, że w główną rolę miał wcielić się kto inny. Trudno sobie wyobrazić kogoś innego, ponieważ serialowy Ferdek został okrzyknięty ikoną, a jego perypetie z sąsiadami – Boczkiem i Paździochem w punkt podkreślają wszelakie polskie absurdy i „wady narodowe”. To nie Grabowski, a serialowy Paździoch miał wcielić się w Ferdynanda Kiepskiego! Scenarzyści zdecydowali jednak, że Kotys zagra wścibskiego sąsiada – Paździocha. Jak sam przyznał przed śmiercią: „Scenarzyści serialu pamiętali mnie z występów na deskach wrocławskiego teatru i z filmów. Zapomnieli tylko, że już trochę inaczej wyglądam, mam więcej lat. A Ferdka Kiepskiego miał zagrać człowiek będący czterdziestoletnim małżonkiem i ojcem rodziny. Ja miałem wtedy 67 lat”. Twórcy serialu rozpatrywali wiele kandydatur na postać głównego bohatera. Propozycję pracy na planie dostali między innymi tacy wybitni aktorzy jak: Janusz Gajos, Stanisław Tym, Krzysztof Kowalewski oraz Janusz Rewiński. Każdy z nich odmówił pracy przy produkcji serialu, ponieważ obawiali się, że rola Ferdka mocno ich zaszufladkuje. Andrzej Grabowski, który przyjął rolę Ferdka podobno, nawet nie przeczytał scenariusza, czego miał później żałować. Był przekonany i liczył na to, że serial zostanie zdjęty z anteny, jak wszyscy jednak wiemy – tak się nie stało, a Ferdka pokochała niemal cała Polska.

Dopasuj aktora do roli w „Świecie według Kiepskich”. Wiesz, kto zagrał Boczka, a kto Halinkę?

Andrzej Grabowski u Jaruzelskiej o Ferdku Kiepskim: „przyjechał i JAJA SOBIE ROBI”