Mata

i

Autor: JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East News Mata stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia dla Maty. Raper odpowie przed sądem za posiadanie marihuany

2022-11-22 14:44

Mata trafi przed sąd za posiadanie marihuany. Grożą mu nawet trzy lata pozbawienia wolności. Prokuratura przygotowała akt oskarżenia przeciwko raperowi, a z jego treści wynika, że zachowanie Michała jest aktem bezrefleksyjnej postawy.

27 stycznia 2022 Mata został zatrzymany na jednej z warszawskich ulic za posiadanie 1,45 grama marihuany. Natomiast przy jego koledze znaleziono nieco mniej - 0,39 grama niedozwolonej substancji. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów. Odpowiednie służby przeszukały mieszkania obu mężczyzn, jednak na miejscu nie znaleziono więcej narkotyków. Podczas przesłuchania raper wyraził skruchę, co miało skutkować umorzeniem sprawy, jednak późniejsze zachowanie artysty skłoniło prokuraturę do wystosowania aktu oskarżenia przeciwko niemu.

Mata idzie pod prąd. Jego działania mogą mocno mu zaszkodzić

Michał od początku roku dużo mówi na temat depenalizacji marihuany, pierwsze mocne wystąpienie, podczas którego mówił o legalizacji zakazanej substancji miało miejsce na gali "Bestsellery Empiku", kiedy odbierał nagrodę w kategorii „Muzyka: rap & hip hop”. Wtedy zachęcał wszystkich do przyłączenia się w jego akcję.

Następnie zapowiedział, iż w 2040 roku będzie walczył o urząd prezydenta Polski, a już teraz rozpoczął kampanię, a jednym z jego celów jest oczywiście zmiana prawa dotycząca posiadania zakazanych substancji.

To jednak nie wszystko, założył również Fundację 420 i przekazał na jej konto 420 tysięcy złotych, które zasilą kampanie edukacyjne na temat marihuany: "Uważam, że jest to szczególnie ważne, ponieważ tabuizowanie tego tematu w 2022 roku to nieśmieszny żart. Marihuana jest mniej szkodliwa i uzależniająca niż alkohol, ale tak samo jak alkohol jest narkotykiem i warto o tym pamiętać."

Te działania rapera spowodowały, że prokuratura postanowiła jednak przygotować akt oskarżenia, który ma trafić do sądu. Serwis "Gazeta.pl" dotarł do uzasadnienia prokuratury.

Takie zachowanie oskarżonego, podjęte kilka dni po tym, kiedy zostało wobec niego wszczęte postępowanie karne, jest niewątpliwie wyrazem jego bezrefleksyjnej postawy. Oskarżony Michał M. co prawda wyraził skruchę podczas przesłuchania w dniu 28 stycznia 2022 r., jednak już kilka dni później publicznie wypowiadał się w innym tonie, pochwalając zażywanie środków odurzających - tłumaczy prokuratura - W ocenie Prokuratury orzeczenie kary wobec oskarżonych jest celowe, ponieważ wymagają tego względy wychowawcze oraz zapobiegawcze, a w szczególności pożądane jest ukształtowanie u oskarżonych postawy akceptowanej społecznie, czemu zdaniem Prokuratury nie służyłoby umorzenie postępowania

Mata może pożegnać się z fotelem prezydenckim?

Ze względu na pozycję społeczną Maty i posiadanie wielu fanów, którzy biorą przykład ze swojego idola, władze nie mogą pozwolić na promowanie zażywania niedozwolonych substancji. Macie grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Jeżeli zostanie skazany, jego kandydatura na głowę państwa nie będzie brana pod uwagę, gdyż według prawa osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za czyn ścigany z oskarżenia publicznego z winy umyślnej ma zakaz ubiegania się o fotel prezydenta.

Sonda
Czy chcesz, aby Mata został prezydentem Polski?
Burger Drwala w wersji FIT. Jak zrobić go w domu? | ESKA XD - Fit vlog #62