Typowe teksty rodziców. Na pewno nie raz je słyszałeś! Potrafisz je dokończyć? [QUIZ]

2020-09-14 8:57 natu
Typowe teksty rodziców. Na pewno nie raz je słyszałeś!
Autor: pixabay Typowe teksty rodziców. Na pewno nie raz je słyszałeś!

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, z matki na córkę, z ojca na syna i tak dalej. Typowe teksty rodziców, które każdy z nas słyszał. Pamiętasz je? A może sam niejednokrotnie powtarzasz je swoim dzieciom? Spróbuj dokończyć najpopularniejsze!

Czy rodzice powinni dawać dzieciom wygrywać?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Typowe teksty rodziców. TOP 16 powiedzonek z dzieciństwa [14.09.2020]

Wiesz, czego można dostać, siedząc na betonie? Kiedy w większości domów przychodzi pora na obiad? Co zawsze należy z niego zjeść, a co można zostawić?

Jeśli kiedykolwiek w dzieciństwie słyszałeś klasyczne powiedzonka rodziców do dzieci, to bez problemu odpowiesz na te pytania. Być może masz już własne dzieci i niektóre z nich na tyle weszły Ci w krew, że mechanicznie powtarzasz je swoim pociechom. W końcu to ludowe mądrości przekazywane z pokolenia na pokolenie!

Koronawirus a powrót do szkół. "System się sprawdził". Rodzice sądzą inaczej

Zabawne jest to, że typowe teksty rodziców słyszeliśmy nie tylko od naszych opiekunów. Sprawnie posługiwali się nimi również rodzice kolegów z podwórka czy ze szkoły, a nawet nauczyciele w szkołach. Na kultowe "Mamo, ale wszyscy tak robią!" zawsze mieli jedną, niezawodną i niepozostawiającą pola do argumentacji odpowiedź. Nie podobały Ci się zasady w domu? Wtedy zawsze mogłeś się...

Zobacz też: Wszystkiemu winni są rodzice!?

Sprawdź, jak dobrze pamiętasz typowe teksty rodziców z dzieciństwa. Oto 16 powiedzonek, które stały się już klasyką.

Typowe teksty rodziców a stereotyp

Wiele klasycznych powiedzonek naszych rodziców może mieć swoje źródło w stereotypach. To nadmierne uogólnienie, generalizacja, schemat poznawczy, który przyjęty może być przez jednostkę w wyniku własnych obserwacji, przejmowania poglądów innych osób, wzorców przekazywanych przez społeczeństwo, może być także wynikiem procesów emocjonalnych (na przykład przeniesienia agresji).

Stereotypy mogą być

  • negatywne,
  • neutralne,
  • pozytywne.

Najczęściej wartościowane są jednak negatywnie. Takie przekonania zbiorowe wyznają pewne grupy ludzi. Warto wiedzieć, że mianem „stereotypu” nie można określić przekonania – spełniającego wszelkie pozostałe kryteria – żywionego wyłącznie przez jedną osobę. Stereotyp musi trwale zaistnieć w zbiorowej społeczności, przechodząc do użytku dziennego, a nawet - niczym typowe teksty rodziców - przekazywanego z pokolenia na pokolenie.