Białostocki szpital gotowy na koronawirusa? "Gromadzimy środki ochrony dla personelu"

2020-02-28 6:52
Koronawirus z Chin. Środki ochrony dla UDSK Białystok
Autor: Henryk Borawski Czy białostockie i podlaskie szpitale są przygotowane na nadejście koronawirusa z Chin? Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku zakupił dodatkowe środki ochrony dla personelu.

Czy białostockie i podlaskie szpitale są przygotowane na nadejście koronawirusa z Chin? Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku zakupił dodatkowe środki ochrony dla personelu. To na wypadek, gdyby COVID-19 pojawił się w naszym regionie.

Koronawirus z Chin. Czy szpitale w Białymstoku są przygotowane?

Szpital ma na razie zapas, który wystarczy na kilka dni. Złożył już jednak następne zamówienie na kolejną partię środków ochronnych, które by wystarczyły na wypadek większej liczby zachorowań. 

Boisz się koronawirusa w Polsce? Niepotrzebnie. Na Podlasiu znaleźli antidotum

Mówi dyrektor UDSK w Białymstoku Anna Wasilewska​:

Środki ochronne dla personelu
Koronawirus we Włoszech. Już kilkanaście ofiar śmiertelnych

Dyrektorzy podlaskich szpitali mają też zaplanowane spotkanie z wojewodą podlaskim. Będą na nim doprecyzowywać instrukcje wskazujące, co mają robić rodzice i dorośli pacjenci w razie zagrożenia, a także którzy pacjenci powinni być hospitalizowani. Z kolei NFZ uruchomiał całodobową infolinię (800-190-590) do zgłaszania podejrzeń zakażenia korona wirusem.

Koronawirus w Polsce – już jest? „Ktoś po cichu robi gruby hajs na ludzkiej tragedii”

Koronawirus z Polsce? Jeszcze nie

W ostatnich dniach mieliśmy szokujące doniesienia z Krakowa i Łodzi, gdzie u chorych, którzy zgłosili się do lokalnych szpitali, lekarze mieli wykryć obecność koronawirusa. Na razie, na dzień 28 lutego, żadne testy nie potwierdziły przypadków zachorowań. Zaprzecza im także rząd. W związku z epidemią, która szaleje we Francji czy Włoszech, zaniepokojeni są również mieszkańcy naszego kraju. Na razie nie mają się czego obawiać. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, podczas czwartkowej konferencji prasowej nie wykluczył jednak, że koronawirus w Polsce to tylko kwestia czasu. Według niego COVID-19 prędzej czy później dotrze także do naszego państwa.

Wczoraj nasz reporter uczestniczył w konferencji prasowej w Białostockim Centrum Onkologii, na której o koronawirusa pytano wiceministra zdrowia, Sławomira Gadomskiego:

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski o koronawirusie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE