Brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego? Poselski projekt nowelizacji kodeksu postępowania ws. wykroczeń został opublikowany na stronach sejmu

i

Autor: pixabay.com Brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego? Poselski projekt nowelizacji kodeksu postępowania ws. wykroczeń został opublikowany na stronach sejmu

ZMIANY W PRZEPISACH! Nie będzie można już odmówić mandatu?! To nowy pomysł rządu

2021-01-11 7:45

Brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego na rzecz ewentualnego zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu to nowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Poselski projekt nowelizacji kodeksu postępowania ws. wykroczeń został opublikowany w piątek (8 stycznia) na stronach sejmu i niemal od razu spadła na niego fala krytyki. Wątpliwości co do kontrowersyjnego projektu próbował rozwiać podczas wtorkowej (12 stycznia) konferencji w sejmie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Nie będzie można już odmówić mandatu? To nowy pomysł rządu

Na stronach sejmu opublikowany został poselski projekt nowelizacji kodeksu postępowania ws. wykroczeń. Przewiduje on brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. "W razie odmowy odbioru mandatu lub odmowy albo niemożności pokwitowania odbioru mandatu przez ukaranego, funkcjonariusz sporządza na mandacie odpowiednią wzmiankę; wówczas mandat uznaje się za odebrany" - czytamy w projekcie.

Ukarany będzie miał siedem dni na to, by odwołać się do sądu - zarówno jeśli chodzi o zasadność mandatu, jak i wymiar kary. "Od nieprawomocnego mandatu karnego ukaranemu przysługuje, w terminie 7 dni od dnia nałożenia grzywny tym mandatem karnym, odwołanie do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia. Odwołanie wnosi się bezpośrednio do sądu" - zakłada projekt.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

Nowe rozwiązanie, według autorów projektu, miałoby usprawnić postępowania w sprawach o wykroczenia, a także odciążyć sędziów, którzy rozpatrują tego typu sprawy. Jak czytamy w uzasadnieniu, aktualnie zdecydowana większość spraw o wykroczenia i tak kończy się prawomocnym wyrokiem skazującym. "Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie" - objaśniają autorzy projektu.

Według zapisów proponowanej nowelizacji nowe przepisy miałyby wejść po upływie 14 dni od ich ogłoszenia. Na razie jednak trwa jeszcze etap prac parlamentarnych.

Wiceminister sprawiedliwości: "Projekt służy uczciwym obywatelom"

Projekt PiS budzi wiele zastrzeżeń wśród polityków Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL czy Konfederacji. Wątpliwości te próbował rozwiać wiceminister sprawiedliwości podczas wtorkowej (12 stycznia) konferencji PiS w sejmie. - Chcieliśmy rozwiać wszystkie wątpliwości. Ten projekt nie ogranicza w żadnym razie prawa obywatela do sądu, wręcz to prawo rozszerza - tłumaczył Marcin Warchoł. - Projekt służy uczciwym obywatelom - dodał.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 08.01.2021