Atak na WTC, 9.11.2001

i

Autor: Fot. screen YouTube LetUsJoke / https://www.youtube.com/channel/UCipPlg2Doj55xvkza8u_HZA Atak na WTC, 9.11.2001

Zamachy 11 września 2001 - 20 lat temu Świat wstrzymał oddech. Co się wydarzyło w tragiczny wtorek?

2021-09-10 23:05

Po 11. września Świat zmienił się nie do poznania. Międzynarodowa wojna z terroryzmem, która wybuchała po zamachach, trwa do dziś i każdy może odczuć jej skutki. W 20. rocznicę ataków przypominamy o wydarzeniach z wtorku, 11.09.2001.

11 września 2021 - tragedię śledził cały Świat. Taki był przebieg ataków

Zamachy 11 września 2001 - mija równo 20 lat od dnia, który na zawsze zmienił globalną rzeczywistość. Seria czterech zamachów przeprowadzonych przez terrorystów organizacji Al-Ka’ida to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Świata. We wtorkowy poranek, dokładnie o godzinie 08:46, Boeing 767 linii American Airlines z pełnymi zbiornikami paliwa, 11 członkami załogi i 81 pasażerami, z prędkością 790 km/h wbija się w północną ścianę północnej wieży World Trade Center w Nowym Jorku. Moment zamachu uchwyciły dwie prywatne kamery. Oczy całego Świata momentalnie skierowały się na amerykańskie miasto. Wówczas tylko garstka ludzi wiedziała, że był to zamach terrorystyczny. Do czasu - o 09:02 drugi z porwanych samolotów uderza w wieżę południową. To ona, po 57 minutach zawala się jako pierwsza. Wieża północna runie o 10:28. W międzyczasie dochodzi jeszcze do dwóch katastrof. O 9:37 Lot 77 American Airlines rozbija się o zachodnie skrzydło Pentagonu. Natomiast o 10:03 samolot rejsu nr 93 United Airlines rozbija się południowy wschód od Pittsburgha, w hrabstwie Somerset. Ten samolot nie doleciał do celu ataku. Plan terrorystów udaremnili pasażerowie. Od chwili jego rozbicia, możemy wyznaczyć nowy okres w najnowszej historii.

Porterty pamięciowe i daktyloskopia. Nowoczesne oprogramowanie dla studentów kryminalistyki w Rzeszowie

Zamachy na WTC - wideo

Moment uderzenia pierwszego samolotu w północną wieżę WTC został uchwycony przez kamery przypadkowych osób. Po 8:46 kamery wielu stacji telewizyjnych skierowane były już na wieżowce w centrum Nowego Jorku, dlatego nagrań z ataku na drugą wieżę jest więcej.

Uszkodzone konstrukcje nie wytrzymały obciążenia i runęły jedna po drugiej. Pierwsza zawaliła się wieża południowa. Samolot uderzył w nią niżej, niż w północną. Ciężar większej liczby pięter doprowadził do jej szybszego zawalenia się. Wieża północna także nie wytrzymała.

Chwilę uderzenia ataku w Pentagon zarejestrowała tylko jedna kamera przemysłowa. Samolot rozbił się o południowe skrzydło budynku. Było świeżo odnowione i mieściło głównie niezajęte jeszcze biura. Wewnątrz zginęło jednak 125 osób z personelu. Ofiarami były też 64 osoby z samolotu.

Bohaterowie lotu 93

Samolot United Airlines Lot 93 był jedynym, który 11 września nie dotarł do celu. Terroryści prawdopodobnie chcieli uderzyć w Kapitol, Biały Dom lub Pentagon. Zamach udaremnili pasażerowie, którzy dowiedzieli się o wcześniejszych zamachach. Świadomi nieuchronności swojego losu postanowili działać. Pasażerowie i załoga znajdowali się na tyłach samolotu. Terroryści nie zabrali im jednak telefonów. Ludzie dowiedzieli się więc o atakach na WTC i Pentagon. Śledztwo wykazało, że w wyniku głosowania postanowili odbić samolot. Sporządzili broń ze sztućców i naczyń z wrzątkiem. Obezwładnili lub zabili porywacza pilnującego drzwi do kokpitu. W kabinie zapanował chaos, gdyż terroryści najprawdopodobniej nie spodziewali się takiego obrotu wydarzeń. Gdy pasażerowie i stewardessy zaczęli wyważać drzwi, pilot-samobójca gwałtownie obniżył pułap i uderzył w ziemię. Taki przebieg zdarzeń potwierdza zapis z czarnych skrzynek i rejestratorów lotu.

Zamachy 2001 roku wpłynęły na życie ludzi z całego świata. Strach przed terroryzmem podsyca wrogość wobec Islamu i państw bliskiego wschodu. Rosnące napięcia i brak zrozumienia chociażby dla mieszkańców Afganistanu doprowadzają do sytuacji takich, jak ta na Polsko-Białoruskiej granicy, gdzie koczują uchodźcy i uchodźczynie z kraju rządzonego przez talibów. Osoby te, uciekające przed reżimem fundamentalistów, czekają na pomoc, podczas gdy Polki i Polacy są podzieleni w kwestii jej udzielania.

Konsekwencje zamachów z 11 września 2001

Do przeprowadzenia zamachów przyznała się Al-Ka’ida - organizacja terrorystyczna kierowana przez Osamę bin Ladena (właściwie Usama ibn Ladin) i powiązana z afgańskimi talibami. Rząd Stanów Zjednoczonych wydał wojnę terrorystom i najechał Afganistan, w którym od 1994 rządzili talibowie. Bin Ladena wyśledzono i zabito 2 maja 2011 roku, niemal 10 lat po zamachach. Nie zakończyło to jednak wojny. Co więcej, na arenie światowej pojawiło się więcej organizacji terrorystycznych, z których za najgroźniejszą uważa się tzw. Państwo Islamskie (ISIS). W międzyczasie dochodziło też do zamachów w innych, głównie europejskich miastach. Bardzo smutnym momentem historii po 11 września jest to, co dzieje się w Afganistanie dziś. Po wycofaniu się amerykanów i ich sojuszników z kraju (misja trwała 20 lat), władzę w kraju znów przejęli talibowie. Afgańskiemu społeczeństwu ponownie grozi terror fundamentalistów. Artykuł szerzej omawiający sytuację w Afganistanie znajdziecie tutaj.

Rocznica zamachów 11 września 2001 - GALERIA ZDJĘĆ

Mieszkańcy Nowego Jorku mówią o "bliźnie" po zamachach. Strefa zero, jak nazwano miejsce, w którym stały dwie wieże, było uprzątane latami. Całe miasto od 20 lat wspomina też ofiary i bohaterów wydarzeń, za których uważa się przede wszystkim strażaków. Wielu z nich oddało życie podczas akcji ratunkowej. Kolejni umierali na skutek chorób wywołanych wdychaniem szkodliwych pyłów unoszących się po runięciu budynków. W miejscu WTC stoi dziś nowy wieżowiec - 1 World Trade Center. Wcześniej, dla upamiętnienia budynków, w niebo kierowane były dwa snopy światła z silnych reflektorów. Obrazy tuż po katastrofie, upamiętnienia ofiar, oraz wojska w Afganistanie, zobaczycie w poniższej galerii.