Zakaz wyprowadzania psów, jest nielegalny! Oficjalne stanowisko  Rzecznika Praw Obywatelskich

i

Autor: Canva.com Zakaz wyprowadzania psów jest nielegalny! Oficjalne stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

Zakaz wyprowadzania psów jest nielegalny! Właściciele psów muszą o tym wiedzieć

2021-03-18 11:44

Zakaz wyprowadzania psów jest nielegalny! Właściciele psów muszą o tym wiedzieć. Pewien mieszkaniec Częstochowy otrzymał od Straży Miejskiej mandat za wyprowadzanie psa w zgodnie z tabliczką niedozwolonym miejscu. Mężczyzna wniósł sprawę do sądu, bo według niego mandat był niezgody z prawem. Jak się okazało - miał rację!

Zakaz wyprowadzania psów jest nielegalny! Właściciele psów muszą o tym wiedzieć. Mężczyzna, który nie zgodził się zarówno z wymierzonym mu mandatem, jak również wyrokiem sądu, który nakazał mu zapłacić, zgłosił problem do Rzecznika Praw Obywatelskich i sądu administracyjnego.Jak czytamy na Bezprawnik.pl,z orzeczenia sądu wynikało, że miasto nie ma prawa zabraniać nikomu spacerowania z psem.

Piotr Mierzejewski z biura Rzecznika Praw Obywatelskich podkreśla:

„Osoba, która jest właścicielem tego psa, ma prawo się z tym psem się poruszać, po terenach generalnie dostępnych dla wszystkich osób. I to jest istota prawa, które zostało naruszone.”

Dawid Narożny ostro do hejterów. Nie przebiera w słowach!

Zakaz wyprowadzania psów jest nielegalny. Dlaczego mimo to widujemy tabliczki?

Na psy niechętnie patrzy się chociażby na placach zabaw i w parkach. Oczywiście nie jest to często związane z samymi czworonogami, a faktem, że niektórzy właściciele niechętnie sprzątają pozostawiane przez zwierzęta nieczystości. Zakaz wprowadzania psów jest jednak w Polsce nielegalny. Potwierdzają to choćby wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 6.03.2013 r. (II SA/Go 1045/12); wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 lutego 2015 r. (II OSK 2439/14) czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2014 r. (II SA/Wr 153/14).

Sonda
Czy chodzisz do kościoła w czasie pandemii koronawirusa?