Pełna mobilizacja służb w dniu głosowania
Policjanci będą obecni w całym kraju, a ich działania rozpoczną się jeszcze przed dniem wyborów i potrwają do zakończenia zliczania głosów. Jak podkreśliła Komenda Główna Policji, celem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom oraz porządku publicznego, zwłaszcza w rejonach obwodowych komisji wyborczych.
„Każdorazowe naruszenie przepisów wyborczych będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów” – ostrzegła KGP, apelując jednocześnie o przestrzeganie prawa i zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości.
Funkcjonariusze będą odpowiedzialni m.in. za ochronę lokali wyborczych, zabezpieczenie transportu kart do głosowania oraz nadzór nad ruchem drogowym w pobliżu punktów wyborczych.
Policja ostrzega: łamanie prawa wyborczego to przestępstwo
Policjanci będą szczególnie wyczuleni na przestępstwa takie jak:
- fałszowanie dokumentów wyborczych,
- kupowanie lub sprzedawanie głosów,
- wpływanie na głos wyborcy,
- naruszenie ciszy wyborczej,
- usuwanie lub niszczenie materiałów wyborczych,
- wynoszenie kart wyborczych z lokalu,
- uszkadzanie plomb na drzwiach do pomieszczeń z kartami do głosowania,
- agresja wobec członków komisji.
Policja przypomina, że kampania wyborcza zakończy się 16 maja o godzinie 24:00. Od tego momentu aż do zakończenia głosowania obowiązywać będzie cisza wyborcza – również w internecie. Każde jej złamanie, np. poprzez publikację materiałów agitacyjnych, może skutkować odpowiedzialnością karną lub grzywną.
II tura możliwa 1 czerwca
Głosowanie w wyborach prezydenckich odbędzie się w niedzielę 18 maja. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. głosów, druga tura zaplanowana jest na 1 czerwca. Policja zapowiada kontynuację działań prewencyjnych także w tym terminie.
Oprac. Jakub Mazurkiewicz, źródło: PAP.