Od 1 maja wojsko na drogach niemal całego kraju. Ważny apel do kierowców!

i

Autor: Twitter: 18 Dywizja Zmechanizowana - zdjęcie ilustracyjne Od 1 maja wojsko na drogach niemal całego kraju. Ważny apel do kierowców!

Wojskowe pojazdy na polskich drogach od 1 maja. Z jakiego powodu?

2022-05-01 7:44

Od niedzieli (1 maja) na drogach niemal całego kraju będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami – poinformowała w czwartek oficer prasowy Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz. W związku z tym wojsko wystosowało ważny apel. Szczegóły poniżej.

Zgodnie z komunikatem "w ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych". Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Oficer prasowy wyjaśniła, że przybycie i przejazd kolumn będzie również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w nocy, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu. "Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu" - zaznaczyła.

Kolumny pojazdów wojskowych będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją.

Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

CZYTAJ TEŻ: Nowe dowody rejestracyjne od maja 2022. Co ze starymi? Czy trzeba wymieniać?

Wojsko zwróciło się z apelem, aby chronić dane dotyczące przejazdów kolumn wojskowych.

"Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności" – zaznaczyła oficer prasowa.

Włodzimierz Cimoszewicz: Rosja stwarza zagrożenie użycia broni jądrowej

Wojna i jej okrucieństwa to temat, którego maturzyści na pewno mogą spodziewać się na tegorocznym egzaminie.

Posłuchajcie podcastu z opracowaniem jednej z najważniejszych powojennych lektur.

Listen to "Proszę Państwa do gazu - Tadeusz Borowski - streszczenie i opracowanie lektury" on Spreaker.