Wojna w imperium Solorza. Odwołanie z władz Polsat Plus zaskarżone. Prawnik mówi o bezprawiu

2025-07-22 20:15

Odwołanie Zygmunta Solorza z rady nadzorczej Grupy Polsat Plus wywołało burzę. Radosław L. Kwaśnicki, prawnik medialnego potentata wydał oświadczenie, w którym zapowiedział niezwłoczne zaskarżenie decyzji "ponieważ stoi w sprzeczności z procedurami i prawem".

Zygmunt Solorz (2019)

i

Autor: MAREK ZIELINSKI / SUPER EXPRESS Zygmunt Solorz (2019)

Walka o kontrolę nad imperium

Odwołanie Solorza ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej Grupy Polsat Plus, a także Mirosława Błaszczyka ze stanowiska prezesa spółki to najnowszy rozdział w konflikcie o kontrolę nad imperium biznesowym miliardera. We wtorek TiVi Foundation, akcjonariusz Cyfrowego Polsatu, powołał na te stanowiska odpowiednio Daniela Kaczorowskiego i Andrzeja Abramczuka.

TiVi Foundation tłumaczyło te zmiany koniecznością usprawnienia nadzoru nad kluczowymi spółkami fundacji oraz zapewnienia ciągłości operacyjnej. Rada fundacji podkreśliła, że docenia wkład Zygmunta Solorza i Mirosława Błaszczyka w rozwój Grupy Polsat Plus.

Radio ESKA Google News

Prawnik Solorza: To desperacki manewr

Radosław L. Kwaśnicki, prawnik Zygmunta Solorza nie zgadza się z argumentacją TiVi Foundation, nazywając odwołanie swojego klienta "desperackim manewrem wizerunkowym wynikającym z silnej argumentacji mojego klienta przedstawionej w apelacji od wyroku pierwszej instancji w Liechtensteinie oraz jego ostatnich sukcesów sądowych na Cyprze oraz w Liechtensteinie".

Zygmunt Solorz, będący właścicielem Grupy Polsat Plus, wyraża głęboką dezaprobatę dla dyskutowanych zmian, z całą mocą podkreślając bezprawne i pozastatutowe działania leżące u podstaw tej, jedynie przejściowej, sytuacji – poinformował L. Kwaśnicki w oświadczeniu.

Prawnik Solorza ostrzegł również, że "osoby, które zostały wadliwie umocowane muszą liczyć się z surową odpowiedzialnością z tytułu działań podejmowanych do czasu orzeczeń sądowych dotyczących ich mandatów".

W tle spór o sukcesję i walka o wpływy

Spór Zygmunta Solorza i jego dzieci o sukcesję w imperium biznesowym ujawnił się we wrześniu 2024 roku. Od tego czasu regularnie pojawiają się nowe informacje o kolejnych prawnych i personalnych roszadach. W maju 2025 roku Sąd w Lichtensteinie oddalił powództwo Zygmunta Solorza dotyczące zmian w statucie jego fundacji TiVi Foundation, na mocy których kontrolę nad biznesami Solorza przejęły jego dzieci.

Wcześniej (w październiku 2024 roku) synowie Solorza zostali odwołani z rad nadzorczych Cyfrowego Polsatu, Netii i Polkomtela. Tobias Solorz złożył pozew w tej sprawie, ale na początku lipca CP poinformował, że został on w całości cofnięty.